Kompas

Zwiedzanie Waszyngtonu w dwa dni! Relacja godzinowa!

Dzień 4 - 23 sierpnia

Główne atrakcje Waszyngtonu w jednym miejscu

Pierwszy dzień postanawiamy spędzić na niewymagających spacerach, ponieważ piesze odwiedzanie Bostonu, Nowego Jorku i Filadelfii dało mi się we znaki. Poza tym, wszystkie najważniejsze punkty na mapie Waszyngtonu znajdują się bardzo blisko siebie, dzięki czemu możemy sprawić sobie trochę luźniejszy dzień przed tym, co czeka nas na zachodnim wybrzeżu. Zwiedzanie Waszyngtonu czas zacząć!

Pomnik Waszyngtona

Biały Dom - 11:00

Jak wiesz z ostatniego wpisu, nasz hostel znajduje się dosyć daleko od głównych atrakcji Waszyngtonu. Nie mniej jednak, żeby lepiej doświadczyć miasta, postanawiamy pieszo dotrzeć pod Biały Dom. Nie ma dzikich tłumów. Są natomiast agenci ochrony i wszelkiej maści aktywiści z transparentami. Głośno skandują hasła o wolności dla Tybetu, o amnestii więźniów politycznych, czy też o tym, że koniec jest blisko. Większość turystów przygląda im się raczej z zaciekawieniem, nie okazując względnego poparcia. Od ilu dni tu stoją? Dlaczego tak bardzo im zależy? Co musiało się stać w ich życiu, że przyprowadziło ich aż pod Biały Dom? Prawdopodobnie mało kto zadaje te pytania.

W telewizji posiadłość prezydencka wydawała się zdecydowanie bardziej charakterna. Ale przecież to Biały Dom! Nie podoba Ci się? Nie chodzi o to, że mi się nie podoba. Po prostu nie robi na mnie wrażenia, na jakie według mediów zasługuje. Robimy kilka zdjęć i idziemy dalej.

 

Z daleka naszym oczom ukazuje się charakterystyczny obelisk. Kierując się w jego stronę, wychodzimy na środku ogromnej alei. Wokoło zieleń, a na jej końcu dwa znaczące budynki Waszyngtonu. To miejsce jest tak świetnie zaprojektowane! W jednym miejscu znajdują się wszystkie najważniejsze budowle w stolicy. Zwiedzanie Waszyngtonu można w zasadzie ograniczyć do przespacerowania się National Mall, by odkryć Kapitol, pomnik Waszyngtona, czy mauzoleum Lincolna.

Mauzoleum Lincolna

Ależ on wysoki! - The Washington Monument - 12:00

Wspomniany obelisk zbudowany na cześć prezydenta Waszyngtona mierzy prawie 170 metrów! Dla porównania Jezus ze Świebodzina ma 52 metry, a Pałac Kultury I Nauki w Warszawie 231 metrów. W środku tego smukłego kolosa znajduje się winda, którą można wjechać na szczyt i podziwiać panoramę stolicy. Podobno, bo podczas naszej wizyty trwał remont i nie mieliśmy sposobności sprawdzić tego na własnej skórze.

Siła, waleczność, honor i propaganda - 12:30

Po drugiej stronie obelisku znajduje się pomnik ofiar II Wojny Światowej. 50 kamiennych posągów symbolizuje 50 stanów USA, z których żołnierze stawali do walki. Jest tam także Ściana Wolności mająca dokładnie 4048 gwiazd. Każda z nich symbolizuje 100 Amerykanów, którzy zginęli podczas wojny. Na froncie ściany widnieje napis: „Tutaj zaznaczyliśmy cenę wolności”. Powszechnie znane jest umiłowanie Amerykanów do wojennej historii i składania hołdu poległym. Za pewne Ty także możesz z miejsca wymienić pięć hollywoodzkich filmów o bohaterskich czynach miejscowych żołnierzy. Siła, waleczność, honor i propaganda są tu widoczne na każdym kroku i bardzo dobrze, mają do tego pełne prawo.

Lincoln, czy Luter King? - 13:00

Kontynuujemy zwiedzanie Waszyngtonu i kolejnym punktem jest Mauzoleum Lincolna. Skojarzenia z Akropolem nie są przypadkowe. To przecież Grecja, a Grecja to ostoja demokracji, którą tak umiłowały Stany Zjednoczone. Mnóstwo budynków czerpało swoje inspiracje z kultury greckiej. Nieprzypadkowo Waszyngton jest nazywany najbardziej europejskim miastem. Warto wspomnieć, że właśnie tam, na schodach Mauzoleum, swoje słynne przemówienie wygłosił Martin Luter King. Teraz włącz poniższy film i poczuj się częścią historii 28 sierpnia roku 1963. Posłuchaj wystąpienia, które było przełomowe w kwestii walki z segregacją rasową pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA, wygłoszonego w czasie Marszu na Waszyngton.

Wracamy do rzeczywistości. Stajemy na kilkanaście minut w kolejce i wreszcie możemy stanąć oko w oko z gigantycznym pomnikiem Abrahama Lincolna. Chciałoby się powiedzieć, wielki człowiek! Nad głową widnieje napis, który można przetłumaczyć jako: „W tej świątyni, tak jak w sercach ludzi, dla których ocalił Unię, pamięć o Abrahamie Lincolnie zawsze będzie święta”. W mauzoleum znajdują się także inskrypcje jego dwóch przemówień: Przemowy Gettysburskiej z 1863 i przemówienia inauguracyjnego z 1865 roku.

Mauzoleum Lincolna

Przerwa w Mauzoleum - 14:00

Minusem National Mall jest brak lokali gastronomicznych. Co prawda możemy znaleźć po drodze kilka food trucków i jedną knajpkę z kilkunastoosobową kolejką, ale nie tego spodziewasz się przylatując do Stanów. Przez chwilę nawet jesteś w stanie pomyśleć, że wcale nie musisz zjeść tego burgera z McDonald’s. Przysiadamy w cichym i spokojnym miejscu za budynkiem Mauzoleum, ponieważ cała gawiedź turystyczna gromadzi się na schodach przed. Spoglądamy na otaczającą nas naturę i posilamy się drugim śniadaniem, które warto zabrać ze sobą. Po ostatnich wędrówkach taka chwila odpoczynku jest konieczna, jednakże Ty czytelniku, możesz śmiało ruszać dalej.

Ku pamięci - 15:00

Trochę na uboczu znajdują się memoriały innych prezydentów: Roosevelta i Jeffersona oraz pomnik wspomnianego Martina Lutera Kinga. Warto poświęcić kilka chwil i zobaczyć je na własne oczy, by po powrocie móc powiedzieć, byłem, widziałem.

Zamknęli nam Kapitol - 16:00

Finalnym punktem pierwszego dnia jest dobrze wszystkim znany Kapitol. Budowla swoim rozmachem i pięknem kopuły robi oszałamiające wrażenie i to jest fakt autentyczny, nad którym pochylali się amerykańscy naukowcy. To tu debatuje amerykański Kongres i to tu ustalane są najważniejsze szczegóły funkcjonowania Stanów Zjednoczonych. Budynek można zwiedzać, ale ze względu na panujący upał i zmęczenie zostawiamy to na jutro. Jutro jednak okaże się, że większość muzeów wzdłuż National Mall otwartych jest do 17:30. Kapitol natomiast dla turystów jest dostępny do 16:30. Ta nieuwaga będzie nas słono kosztować, ale o tym jutro.

Waszyngton

Nieświadomi niewypalenia jutrzejszych planów, przechadzamy się wokół Kapitolu i podziwiamy krajobraz całej alei. Wędrujemy na drugą stronę budowli, z której prezentuje się jeszcze bardziej okazale. Zdecydowanie warto się tam przespacerować.

To był dobry dzień w stolicy USA - 18:00

Zwiedzanie Waszyngtonu dobiega końca. Wracamy do hostelu. Niespiesznie mijamy kolejne ulice, chłoniemy klimat stolicy i samych Stanów. Po drodze wstępujemy do chińskiej knajpy na obiadokolację. Zmęczeni, ale szczęśliwi po przekroczeniu progu naszego pokoju zasypiamy. Tzn. Natalia zasypia, u mnie standardowa procedura: zgranie zdjęć z podróży, krótka relacja na fanpage oraz Instastory, prysznic i wreszcie czas na sen.

dzień 5 - 24 sierpnia

Muzea w Waszyngtonie - punkt obowiązkowy!

Zwiedzanie Waszyngtonu drugiego dnia polega na obchodzie muzeów. Dlaczego? Muzea w Waszyngtonie mają jedną osobliwą przypadłość. W zdecydowanej większości są za darmo, ponieważ Kongres przeznacza znaczny procent na rozwój kultury.

 

Jeśli chodzi o same muzea, zdecydowanie jeden dzień to za mało. W samym Muzeum Historii Naturalnej można spędzić cały dzień i się nie nudzić. Nie wspominając już o muzeum lotnictwa i kosmosu. Liczba eksponatów jest tak ogromna, a muzea tak bardzo interaktywne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Muzeum Sztuki zrobione chyba trochę na odczep się, a może po prostu nie znam się na sztuce współczesnej. Dla mnie krakowski MOCAK jest zdecydowanie bardziej wyrazisty.

 

Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów odwiedziliśmy raczej w ramach ciekawostki i generalnie drugi raz tam nie pójdziemy. To dobre miejsce do rozpoczęcia wędrówki po muzeach, ale jeśli masz ograniczony czas, możesz je odpuścić. Jak wspominałem wcześniej, niestety nie udało nam się wejść do Kapitolu, ponieważ jako jedyny był zamknięty godzinę wcześniej niż pozostałe, o czym nie wiedzieliśmy. To jednak dobry powód, żeby wrócić do Stanów i odwiedzić Waszyngton ponownie.

 

Godziny otwarcia poszczególnych obiektów znajdują się na stronie: https://www.si.edu/hours.

Zwiedzanie Waszyngtonu

Niespiesznie wracamy do naszego hostelu. Po 5 dniach podróży po wschodnim wybrzeżu, pora na zachodnią stronę. Zabranie plecaków, walizek, oddanie kluczy i późno wieczorową porą transportujemy się na lotnisko. Jutro już będziemy wypoczywać w Los Angeles! Tymczasem nocka na terminalu i wczesnym rankiem wylatujemy. Czas zobaczyć kolejne wspaniałe miejsca. Do zobaczenia na zachodnim wybrzeżu USA!

Zwiedzanie Los Angeles

Po wizycie za wschodnim wybrzeżu pora na część zachodnią! Czas na zwiedzanie Los Angeles! Jakie są atrakcje Miasta Aniołów?

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments