hulajnogapieklaniema.pl / hulajnoga piekła nie ma - blog podróżniczy, o USA, podróże autostopem, korona gór polski KGP, turystyczna korona tatr TKT.

podróżuj

odkrywaj

doświadczaj

USA

Kompas

USA są ogromnym krajem jeśli chodzi o powierzchnię i kilometry do przebycia.

Dobitnie dotarło to do mnie, gdy podczas podróży po USA z GPS wybrzmiał głos: “Za 900 km skręć w prawo”. Wtedy zrozumiałem.

Megabus

MegaBus sprzedaje bilety na wielu trasach w USA oraz w Kanadzie. Dzięki temu, można podróżować za niewiarygodną kwotę 1 USD od osoby!

Slajdowisko USA

Slajdowisko o USA w Krakowie - moja opowieść o Stanach, pracy na campie, życiu w podróży, ciekawych historiach i pięknych miejscach.

Las Vegas zwiedzanie atrakcje

Tylko nocą Las Vegas żyje z pełną mocą! Stolica rozrywki, kasyna, hotele, neony, imprezy, szybkie śluby. Zwiedzanie Las Vegas czas zacząć!

Dolina Śmierci zwiedzanie atrakcje plan

Dolina Śmierci w USA, jakie atrakcje, co zwiedzać, plan podróży po Dolinie Śmierci w drodze do Las Vegas. Proponowana trasa przejazdu.

Ballarat USA Dolina Śmierci

Ballarat w Dolinie Śmierci, czyli opuszczone miasto duchów z czasów gorączki złota. Podobno miało być zamieszkane przez jedną osobę...

Sekwoje USA

Park Narodowy Sekwoi to pierwsze miejsce na trasie podróży po USA, a w nim sekwoje i General Sherman, czyli największe drzewo na świecie!

Kompas

Byłeś kiedyś w Stanach?

– Nie.

– No właśnie. A ja znam kogoś, kto był i opowiedział mi to i owo.

51.17°N 71.44°e

40.69°n 74.04°W

45.99°n 16.28°e​

36.05°N 117.22°W

Kompas

Ciekawostki o USA i nie tylko

1. W stanie Teksas istnieje odmiana śląskiej gwary zwana Texas Silesian. Wydarzyło się to na przestrzeni wieków, gdy w 1852 roku pierwsi Ślązacy wraz z księdzem Leopoldem Moczygembą osiedlili się w Teksasie, zakładając wieś Panna Maria.

 

2. W USA istnieje aż 9 miast oraz 11 miasteczek i wsi o nazwie Warsaw, a np. w stanie Illinois, w hrabstwie Washington znajduje się wieś Radom.

 

3. Każdy stan w USA posiada własną tablicę rejestracyjną, która zawiera litery i cyfry (oprócz stanu Delaware) oraz stałe elementy, takie jak nazwa stanu i motto z nim związane, część także specjalne rysunki np. stan Idaho w tle tablicy ma ziemniaka.

 

4. W stanie Maine produkowana jest butelkowana woda Poland Spring.

 

5. W USA istnieje tradycja zostawiania monet na grobach żołnierzy. Gdy monet jest za dużo, są zbierane przez opiekuna cmentarza i przekazywane na utrzymanie miejsc pochówku.

 

6. Statua Wolności była darem od Francji dla USA, upamiętniającym przymierze obu tych krajów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jej bryła pokryta jest warstwą miedzi i na przestrzeni lat w wyniku pokrycia warstwą patyny zmieniła kolor na zielony. Oryginalnie była metalicznie pomarańczowa.

 

7. W latach 90′ w najlepszej lidze piłkarskiej w USA, czyli MLS rzuty karne rozgrywano podobnie jak w hokeju. Zawodnik stawiał piłkę na 32., a nie na 11. metrze i miał 5 sekund na ominięcie bramkarza i strzelenie gola.

 

8. W więzieniu Alcatraz więźniowie podczas kąpieli pod prysznicem korzystali z ciepłej wody, by ich organizmy nie przyzwyczaiły się do zimnej wody, co mogłoby pomóc w ucieczce przez Zatokę San Francisco.

 

9. Serial Miodowe Lata jest adaptacją amerykańskiego serialu z lat 50′ The Honeymooners, gdzie główny bohater jest kierowcą autobusu.

 

10. Shrek oficjalnie znalazł się w gronie filmów, które stanowią narodowe dziedzictwo kulturowe USA – National Film Registry.

 

 

 

 

36.10°N 112.09°W

36.10°n 112.09°w

27.99°N 86.92°E

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje małe miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments