Kompas

Twój pierwszy wyjazd do USA - najważniejsze informacje

Część 1

Opis przygody w Stanach warto zacząć od przybliżenia faktów, które są bardzo pomocne w odkrywaniu USA. Przed wyjazdem zrobiłem małe rozeznanie jeśli chodzi o strukturę Stanów Zjednoczonych i po konfrontacji z rzeczywistością mam zamiar się nią podzielić. Nie należy traktować tego wpisu jako przewodnika, a jedynie zbiór przydatnych informacji. Zapraszam do części 1!

Strefy czasowe

W zależności gdzie przylecimy, do naszego dnia zostanie dodanych kilka godzin względem czasu polskiego, tzn. cofniemy się w czasie:

Eastern – 6 h

Central – 7 h

Mountain  – 8 h

Pacyfic  – 9 h

Osobne strefy czasowe obowiązują dla stanów Alaska oraz Hawaje:

Alaska – 10 h

Hawaje – 12 h

 

Strefy czasowe w USA

Podział terytorialny

Warto wiedzieć nie tylko w jakim mieście wylądowaliśmy, ale także w jakim stanie. USA zostało podzielone na 1 Dystrykt Kolumbii ze stolicą Waszyngton (Washington D.C.) oraz na 50 stanów, a te z kolei (oprócz Alaski – podział na 16 miast i 11 terytoriów i Luizjany – podział na 64 parafie) dzielą się na hrabstwa, których jest łącznie 3048. Największym stanem jest Alaska o powierzchni 1717,8 km2, a najmniejszym Rhode Island o powierzchni 3,1 km2.

USA MAPA

Przemieszczanie się

Jadąc wypożyczonym samochodem z lotniska do hotelu warto orientować się jakich przepisów należy przestrzegać na drodze na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeśli planujemy udać się na drugą stronę miasta lub wybrzeża, warto skorzystać z kilku dostępnych opcji transportu, ale warto mieć na uwadze, które nadają się do tego najlepiej.

 

Samochodem

Chyba nie muszę pisać, że to najlepszy i nie rzadko najtańszy sposób na poruszanie się po USA. Tańsza benzyna i rozwinięty system dróg i autostrad pozwala dotrzeć praktycznie wszędzie najniższym kosztem. Poza tym definicja odległości w Stanach jest trochę inna niż w Europie. Podczas naszej objazdowej trasy, 5 godzin jazdy dziennie nie robiło wrażenia, a GPS informujący, że za 900 km należy skręcić w prawo to też nie wyjątek (tak było w podróży do Yellowstone).

 

Przy wypożyczaniu samochodu generalnie należy mieć ukończone 21 lat. Warto wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy, ale polskie także jest respektowane przez wypożyczalnie. W sytuacji, kiedy zatrzyma cię oficer policji, to już zależy od jego widzimisię, chociaż ze względu brak różnic w alfabecie, polskie prawo jazdy nie powinno być problemem, w przeciwieństwie do rosyjskiego, pisanego cyrylicą. Najpopularniejszą wypożyczalnią z której sami korzystaliśmy jest firma Alamo, a najlepszych ofert wypożyczenia samochodu najlepiej szukać na Rentalcars.com.

Alamo

Każdy stan może mieć swoje własne przepisy ruchu drogowego, obok tych przewidzianych dla całego kraju, ale na szczęście większość drastycznych zmian pomiędzy stanami, takich jak zmniejszenie dozwolonej prędkości maksymalnej na autostradzie, jest umieszczana na tablicach drogowych.  Jeśli chodzi o różnice w prawie drogowym pomiędzy Europą a Stanami, jest kilka podstawowych:

  • Na skrzyżowaniu można skręcać w prawo na czerwonym świetle po całkowitym zatrzymaniu pojazdu i ustąpieniu pierwszeństwa, chyba, że znak tego zabrania.
  • Najczęściej na skrzyżowaniu równorzędnym każdy z kierowców ma znak stop.
  • Pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym ma osoba, która pierwsza dojechała do znaku stop.
  • Prawo jazdy mogą otrzymać osoby, które ukończyły 16 rok życia.
  • Przejeżdżając obok szkolnych przystanków autobusowych należy nie tyle zachować szczególną ostrożność, co w przypadku, gdy z żółtego autobusu wysunie się znak stop, należy się bezwzględnie zatrzymać.
  • Osoby, które nie ukończyły 21 roku życia, nie mogą przewozić w samochodzie napojów alkoholowych, nawet zamkniętych.
  • Dopuszczalna prędkość na autostradach i drogach ekspresowych waha się między 55, a 80 mph.
  • Dopuszczalna prędkość na drogach krajowych wynosi zazwyczaj 45 mph.
  • Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi od 20 do 35 mph.
  • W pobliżu szkół i szpitali najczęściej ograniczenie prędkości wynosi 15 – 20 mph.
Route 55 limit

Różnice w prawach drogowych pomiędzy stanami dotyczą przede wszystkim prędkości, ale w niektórych stanach na przykład zapinanie pasów nie jest obowiązkowe, a dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dochodzi nawet do 1 promila. Nam Europejczykom może się to wydawać co najmniej dziwne, ale wystarczy spojrzeć na sytuację farmera w Texasie, który wraca nocną porą z najbliższego baru, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od domu.

 

W Stanach nie ma wyrywkowych kontroli samochodu, czy wyrywkowej kontroli stanu trzeźwości. Aby zostać zatrzymanym przez funkcjonariusza policji należy złamać przepisy lub stwarzać zagrożenie na drodze. Jeśli dojdzie do policyjnej kontroli, nie należy wysiadać z samochodu, otworzyć okno i trzymać ręce na kierownicy. Oficer podejdzie do nas i będzie wydawał polecenia, które należy wykonywać.  Mandaty w Stanach potrafią być dotkliwe (sięgają kilkuset dolarów za jedno przewinienie), dlatego nie warto łamać przepisów ruchu drogowego.

Kontur USA

Najważniejsze informacje o USA - przelicznik galon, mile na godzinę, ceny, podział na Stany w USA - część 2.

Autobusem

Jeśli nie mamy możliwości wypożyczyć samochodu, warto skorzystać z autobusu. Wiążą się z tym jednak pewne ograniczenia. Zdecydowana większość kursuje głównie pomiędzy większymi miastami oraz miastami i najpopularniejszymi atrakcjami takimi jak Wielki Kanion. Dojechanie na przykład do Doliny śmierci autobusem jest praktycznie niemożliwe.

 

W Stanach kursuje odpowiednik Polskiego Busa – Mega Bus. Można złapać promocję na bilety za 1$ na przykład z Nowego Jorku do Bostonu. Podobnie jak w Polsce, cena biletu rośnie wraz z zainteresowaniem na dany kurs. Dlatego im wcześniej zarezerwujemy, tym lepiej! Autobusy mają wysoki standard, wygodne fotele, darmowe Wi-Fi i są wyposażone w gniazdka elektryczne. Poza tym popularnym przewoźnikiem jest firma Greyhound, która oferuje karnety na przejazdy pomiędzy miastami i atrakcjami, które są ważne 4, 7, 15 lub 30 dni.

Megabus

Pociągiem

System kolejowy w USA jest niewątpliwie szybszy niż autobusowy, ale jednak zdecydowanie droższy, szczególnie kiedy bierzemy pod uwagę ceny promocyjne. Główną rolę obsługi pasażerów pełni Amtrak i kursuje podobnie jak autobus, głównie pomiędzy ważniejszymi miastami.

Samolotem

Pomiędzy Wschodnim, a Zachodnim Wybrzeżem jest to najlepsza opcja transportu. W zależności skąd dokąd chcemy polecieć, w jakim okresie roku i w którym dniu tygodnia, ceny mogą się wahać, ale przy wczesnej rezerwacji można trafić na promocyjny lot. Nie warto polecać konkretnego przewoźnika, ponieważ w danym czasie jeden może oferować ceny lepsze od drugiego, nie mniej jednak najpopularniejszymi są Delta AirLines, czy też United Airlines. Podróżując pomiędzy stanami także warto rozważyć opcję lotu, chociażby ze względu na czas podróży.

Taksówką

Podobnie jak w Polsce w USA w każdym mieście istnieje mnóstwo korporacji taksówkarskich. Jeśli chcemy przejechać się żółtą taksówką w Nowym Jorku, proszę bardzo, aczkolwiek prawdopodobnie tańszym rozwiązaniem będzie zamówienie Ubera. W tym celu należy pobrać aplikację Uber na swój telefon, podać swoje dane osobowe, podpiąć kartę i zamówić przejazd. Po wprowadzeniu dzielonego przejazdu z osobami podróżującymi w tym samym kierunku, ceny nie raz są niższe o 50% w stosunku do taksówek! Poza tym w Uberze płacimy z góry obliczoną kwotę, która jest obliczana z oparciu o planowaną odległość i czas dojazdu, a w taksówce o końcowym rachunku dowiadujemy się dopiero przy wysiadaniu.

Taksówka Nowy Jork

Metrem

W takich miastach jak Nowy Jork, Waszyngton, Chicago, Los Angeles, czy San Francisco jest to najtańszy sposób na poruszanie się po mieście i niewątpliwie najszybszy. Czasem nie warto dreptać przez pół miasta zostawiając w kieszeni kilka dolarów. Pozostając na dłużej, opłaca się kupić karnet na kilka przejazdów.

Autostopem

W Stanach autostopowanie nie tyle prawie nie istnieje, co w niektórych stanach jest prawnie zabronione. W USA nieposiadanie samochodu szokuje. Ponieważ każdy ma samochód, ten kto go nie posiada jest z automatu podejrzany. Poza tym patrząc z perspektywy kierowcy wielkiego, wygodnego SUVa, przepełnionego klimatyzowanym powietrzem, nie jest wskazane zatrzymywanie się na znak machającego kciuka. Nie mniej jednak podróżowanie autostopem jest możliwe, raczej w mniej odludnych terenach, ale trzeba naprawdę uzbroić się w cierpliwość.

Jednostki

Kiedy podczas jazdy zatankujemy samochód, wypadałoby wiedzieć, czy 3 galony paliwa wystarczą, by dojechać do celu, a 212o Fahrenheita pod maską, przypadkiem nie zwiastuje nadchodzących problemów.

Długość

1 mila (1 mile, 1 mi lub 1 m.) – 1, 6 kilometra (km) lub 1609 metrów (m)

1 stopa (1 foot, 1 ft lub ‘) – 30,48 centymetrów (cm)

1 cal (1 inch lub ‘’) – 2,54 centymetra (cm)

1 jard (yard lub yd) – 91,4 centymetrów (cm) lub 0,914 metra (m)

 

Warto wiedzieć:

– 1 stopa to 12 cali

– 1 jard to 3 stopy

 

Najczęściej mile możemy spotkać jadąc samochodem i zerkając na znaki drogowe oraz używając systemu GPS.  Zamiast zapisu 1 mila i 500 stóp, Amerykanie stosują zapis ułamkowy – 1½ bez podania jednostki (mili). Długość przedmiotów oraz wzrost podaje się w calach i stopach. Jardu najczęściej używa się do określenia jednostki powierzchni.

Prędkość

1 mila na godzinę (1 mile per hour lub 1 mph) – 1,61 kilometra na godzinę (km/h)

 

Warto wiedzieć:

– 100 km/h to około 62 mph

– 100 mph to około 160 km/h

 

Skoro już jesteśmy przy samochodach, warto wspomnieć o dwóch sprawach. Po pierwsze zamiast km/h stosuje się mile na godzinę (mph), po drugie spalanie w samochodzie jest określane nie tak jak w Polsce spalonym paliwem na 100 km (mil), a odwrotnie, przejechanymi kilometrami (milami) na 1 lir (galon).

Ciężar

1 funt (1 pound, lbs lub lb) – 453 gramy (g) lub 0,45 kilograma (kg)

1 uncja ( 1 ounce lub oz) – 28,34 gramów (g)

 

Warto wiedzieć:

– 1 funt to 16 uncji

 

Funtów najczęściej używa się do opisania wagi ciała oraz wagi przedmiotów. Uncje stosuje się do opisu ilości mąki potrzebnej do zrobienia ciasta. Na opakowaniach najczęściej podaje się jednostki amerykańskie oraz światowe (kg, g). Ciekawostką jest, że część amerykańskich firm przechodząc na system metryczny zmieniło jednostkę, nie zmieniając ceny, przez co naturalnie klient zapłacił tyle samo za mniej towaru.

Objętość

1 galon dla płynów (1 US liquid gallon lub 1 gal) – 3,79 litra (l)

1 galon dla ciał sypkich (1 US dry gallon lub 1 gal) – 4,40 litra (l)

1 kwarta dla płynów (1 US liquid quart lub qt) – 0,946 litra (l)

1 kwarta dla ciał sypkich (1 US dry quart lub qt) – 1,101 litra (l)

1 pinta dla płynów (1 U.S. wet pint lub pt) – 0,47 litra (l) lub 473 mililitrów (ml)

1 pinta dla ciał sypkich (1 U.S. dry pint lub pt) – 0,55 litra (l) lub 551 mililitrów (ml)

 

Warto wiedzieć:

– 1 galon to 4 kwarty lub 8 pint

– 1 kwarta to dwie pinty, czyli tzw. półkwarty

 

Najczęściej galon możemy spotkać tankując samochód lub kupując mleko w markecie, które zwykle znajduje się w galonowym baniaku. Pinte można spotkać zamawiając piwo w barze.

Galon

Temperatura

32o Fahrenheita (32o F) – 0o C

212o Fahrenheita (212o F) – 100o C

 

Gdyby ktoś potrzebował dokładnego przeliczenia, istnieje wzór na zmianę o F na o C:

T [°F] = 9/5 × T [ °C ] + 32

Noclegi

Sprawa ma się podobnie jak w Europie. Do dyspozycji mamy hotele, resorty, pensjonaty, motele, hostele, każdy znajdzie coś dla siebie. Tanich miejsc noclegowych warto szukać na stronie Booking.com. Jest to wyszukiwarka hoteli, hosteli na całym świecie. Wszystkich rezerwacji można dokonać przez internet, a mnóstwo z nich z darmowym anulowaniem rezerwacji do 24 godzin przed przyjazdem. Warto także zerknąć na portal Airbnb, gdzie prywatni właściciele mieszkań oferują swoje pokoje, łóżka, a nawet całe domy na wynajem, na jedną lub więcej nocy, nie raz za bardzo przystępną cenę. Klikając w linki powyżej i rejestrując się z mojego polecenia, dostajesz dodatkową gotówkę na rezerwację hotelu przez Booking, nawet 100 zł do wykorzystania na Airbnb. Korzyść jest obopólna, ponieważ za Twoją rejestrację również dostaję pieniądze na kolejne rezerwacje! To nic nie kosztuje, a przecież pozwala obniżyć koszty noclegu, co zawsze jest w cenie.

Booking

Można także skorzystać z bardzo popularnej opcji Couchsurfingu, gdzie ktoś udostępnia nam za darmo swoją kanapę. Powinno to wiązać się z udostępnieniem miejsca do spania podróżującym „u siebie” oraz przebywaniem z gospodarzem i dotrzymaniem mu towarzystwa, chociaż w praktyce różnie bywa. Można także spróbować napisać na grupach na Facebooku zapytanie o nocleg w danym mieście.

 

Campingi zwykle zlokalizowane są w pobliżu parków narodowych i stanowych. Część z nich jest bezpłatna, a za część trzeba zapłacić kilka, kilkanaście dolarów za namiot lub za samochód. Warto zarezerwować miejsce już wcześniej, ponieważ naturalnie może się to wiązać z niższą ceną noclegu, a czasem nawet brakiem miejsc.

 

Darmowe miejsca parkingowe, na których można legalnie zdrzemnąć się w samochodzie to tzw. Rest Area. Zazwyczaj znajdują się na zjeździe z autostrady i odpowiednio wcześnie są oznaczone znakami drogowymi. Zwykle są wyposażone w darmową toaletę, czasem sklepik, jakiś fast food.

To chyba najważniejsze informacje z części pierwszej, jakich sam potrzebowałem wylatując do USA. Mam nadzieję, że przydadzą się także Tobie. Jeśli masz jakieś ciekawe informacje, których tu nie zawarłem lub ważne aktualizacje, daj znać w komentarzu! Informacje o cenach, alkoholu i hazardzie, WiFi i telefonach w drugiej części.

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments