Kompas

Twój pierwszy wyjazd do USA - najważniejsze informacje

Część 2

Opis przygody w Stanach warto zacząć od przybliżenia faktów, które są bardzo pomocne w odkrywaniu USA. Przed wyjazdem zrobiłem małe rozeznanie jeśli chodzi o strukturę Stanów Zjednoczonych i po konfrontacji z rzeczywistością mam zamiar się nią podzielić. Nie należy traktować tego wpisu jako przewodnika, a jedynie zbiór przydatnych informacji. Zapraszam do części 2!

Gniazdka

Rozpakowując swoje walizki w hotelowym pokoju warto wiedzieć, że napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V. Dlatego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w przejściówki, a przynajmniej jedną, do której podepniemy listwę, ponieważ europejskie wtyczki nie pasują do gniazdek amerykańskich. Jeśli nasze urządzenia działają tylko w napięciu ~ 220V, należy kupić także konwertor napięcia.

Podzial na stany

Najważniejsze informacje o USA - przelicznik galon, mile na godzinę, ceny, podział na Stany w USA - część 1.

Ceny

Udając się na pierwsze amerykańskie zakupy do pobliskiego marketu, warto już wcześniej rozeznać się w cenach. Dane, które zebrałem pochodzą z września 2017. Generalnie, co nie jest zaskoczeniem, w Stanach jest drożej niż w Polsce. Gdzieś przeczytałem, że dla Amerykanina 1200 dolarów to nie jest jak dla Polaka 1200 zł, tylko 2400 zł i zdaje się to być prawdą. Na większość przykładów warto brać poprawkę na ceny sezonowe, bo jakby nie patrzeć, przełom sierpnia i września to jeszcze okres wzmożonych odwiedzin turystów. Poza tym bardzo ważna rzecz, o której co jakiś czas zapominałem i jakież było moje zdziwienie, kiedy musiałem wyjmować dodatkowy banknot: ceny w sklepach są bez podatku! Tak naprawdę dopiero podchodząc do kasy dowiadujemy się ile zapłacimy, tym bardziej, że podatek na różne artykuły różni się w zależności od stanu. Najtańsze sieciówki to oczywiście Walmart i Target. Kupimy tam praktycznie wszystkie potrzebne produkty, od bananów, poprzez rower, namiot, spodnie, telefon, aż po spray na komary.

Nocleg

W hostelu na przedmieściach ceny wahają się od 20 do 40 $. W centrum większego miasta łóżko jest warte minimum 50 $. Campingi w zależności od standardu (mam tu na myśli toaletę z prysznicem lub bez) kosztują od 0 do 25 $ za samochód lub w miejscach, gdzie na pewno będzie komplet mieszkańców, nawet 25 $ za osobę, zwłaszcza w parkach narodowych, gdzie nie ma za bardzo innej możliwości nocowania, ponieważ nocleg na dziko jest zabroniony.

Benzyna

Cena galonu benzyny jest zależna tak naprawdę od stanu i ciężko o jakąś konkretną wartość. Najdroższe paliwo jest w Kalifornii i tam kosztuje około 3,29 $, w Nevadzie natomiast już około 2,79$ za galon. W Parkach Narodowych ceny rosną odpowiednio do odległości od innych, komercyjnych stacji. W Dolinie Śmierci na przykład galon benzyny kosztuje 4,50 $, ale tam akurat nie jest to nic dziwnego.

Jedzenie

 • dwa kawałki pizzy + kubek napoju ~ 6 $
 • klasyczny burger z wołowiną ~ 9 $
 • burger w sieciówce takiej jak Burger King ~ 4 $
 • obiad w restauracji ~ 10 – 20 $
 • obiad w chińskiej knajpie ~ 6 – 15 $
 • filet z kurczaka ~ 7 $
 • chleb ~ 3 $
 • jajka 10 sztuk ~ 2 $
 • mleko 1l ~ 2 $
 • galon wody 3,89l ~ 1 – 2 $
 • napój gazowany 2l ~ 1 – 2 $
 • piwo 0,5l ~ 2 $
 • chipsy ~ 3 – 4 $
 • prysznic ~ 3 $
 • pranie ~ 3 $

Pieniądze

Wypłacanie pieniędzy w Stanach jest proste, a natrafić na bankomat to żaden kłopot. W prawie wszystkich miejscach można płacić kartą, ale no właśnie, prawie. Dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie gotówkę. Poza tym warto zaopatrzyć się w 25 centówki (quarters), którymi najczęściej płaci się w parkometrze, czy też kupując bilety na metro lub nawet płacąc za prysznic i pranie na campingu. Jeśli planujecie pobyć w USA dłużej, warto wyrobić sobie amerykańską kartę, przez co zaoszczędzimy na przewalutowaniu. Najczęściej Polacy korzystają z usług Bank of America lub banku Citi. Coś niezbyt popularnego w Polsce, czyli czeki, można spieniężyć na przykład w Walmarcie po potrąceniu 3 $ za usługę.

Telefon

Z zasięgiem bywa różnie. Nawet po wykupieniu starteru z amerykańskiego AT&T występował problem z zasięgiem, nie wspominając o korzystaniu z mobilnego internetu. Działo się to na terenach niekoniecznie odludnych, bo w miastach problemu z łącznością nie ma. Jednak jeśli nie komórka, to jest jeszcze w sytuacjach kryzysowych zwykła budka z telefonem, których jest mnóstwo: na stacjach benzynowych, postojach, zjazdach z autostrady, centrach handlowych. Najczęściej wystarczy tylko zaopatrzyć się w garść ćwierćdolarówek lub kupić kartę z PINem.

Można kupić kartę pre-paid w T-mobile za 45$ za nielimitowane połączenia i smsy oraz internet 4gb LTE, do tego opcja nielimitowanych połączeń i smsów na polskie numery za 15 $. Generalnie z kartą nie powinno być problemu, ale niektóre telefony nie obsługują amerykańskiego pasma przesyłu internetu i należy sprawdzić przed wyjazdem, czy nie będziemy mieli z tym problemu. Jeśli nie chcemy ryzykować, istnieje także opcja zakupienia na miejscu telefonu pre-paid z kartą na rozmowy oraz pakietem internetu. To bardzo często najlepsza opcja na kilkutygodniowy pobyt w Stanach. Najczęściej taki pakiet można zakupić na przykład w Walmarcie.

Wi-Fi

Darmowe Wi-Fi nie jest takiej jakości jak w Polsce. Można na nie natrafić głównie przy okazji McDonalds, KFC, czy innych fastfoodów, chociaż w większości jakość w moim mniemaniu jest wątpliwa. Może w moim przypadku było to spowodowane działaniem amerykańskiego internetu na innych częstotliwościach. Aby połączyć się z tym dostępnym na dworcach, czy w parkach czasami musiałem się nieźle nachodzić. Jeśli już się połączyłem, to o ile korzystanie z Messengera odbywało się bez przeszkód, o tyle czasami załadowanie Facebooka przekraczało granice mojej cierpliwości.

Alkohol, papierosy, marihuana i hazard

O ile kwestia alkoholu dotyczy całego kraju, o tyle w przypadku pozostałych nałogów normy sprzedaży mogą różnić się w zależności od stanu. W USA spożywanie alkoholu oraz jego zakup są dozwolone od 21 roku życia. Bardzo często podczas kupna legitymowani są nie tylko kupujący, ale wszyscy będący razem z nim. Do 21 roku życia najczęściej nie można w ogóle przebywać na przykład w barach, w których sprzedawany jest alkohol. Na tabliczkach drogowych można spotkać informację o bezzwłocznym wykonaniu połączenia alarmowego 911 w przypadku, kiedy podejrzewamy, że kierowca samochodu jest pijany. Do 21 roku życia nie można w samochodzie w ogóle przewozić produktów alkoholowych.

 

Wyroby tytoniowe natomiast sprzedaje się od 18 roku życia. W Ameryce jest stosunkowo dużo mniej palaczy niż w Polsce, dlatego nie dziwi fakt, że w miejscach publicznych takich jak parki, przystanki autobusowe, z reguły restauracje, czy taksówki palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.

 

W kilku stanach, tj. Waszyngtonie, Dystrykcie Kolumbii, Alasce, w Kolorado, Oregonie, a także Kalifornii, Nevadzie, Massachusetts i w Maine, można po ukończeniu 21 roku życia legalnie palić marihuanę, ale dozwolone ilości posiadania i uprawniania różnią się w zależności od stanu.

 

Do 21 roku życia nie można także uprawiać hazardu, a przebywanie w kasynach jest nielegalne. Mekką hazardzistów jest oczywiście Las Vegas.

Las Vegas zwiedzanie atrakcje

Inne przydatne informacje

– W razie niebezpieczeństwa należy zadzwonić na numer 911. Jest to odpowiednik europejskiego 112.

– Daty zapisujemy w systemie MM/DD/RRRR.

– Ceny w sklepach są podawane bez podatku.

– Na południu drugim nieoficjalnym językiem jest język hiszpański.

– 4 lipca obchodzi się Dzień Niepodległości USA.

– Najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi są baseball, football amerykański i koszykówka.

 

To chyba najważniejsze informacje z części drugiej, ostatniej, jakich sam potrzebowałem wylatując do USA. Mam nadzieję, że przydadzą się także Tobie. Jeśli masz jakieś ciekawe informacje, których tu nie zawarłem lub ważne aktualizacje, daj znać w komentarzu! Poza tym napisz, co planujesz zobaczyć lub które miejsca już odwiedziłeś podczas swojej podróży po USA!

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments