Kompas

Idziemy na Skrzyczne przez Malinowską Skałę - informacje, trasa, schronisko, mapa, parking, kamera

Beskid Śląski i widokowy szlak na kolejny szczyt Korony Gór Polski

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim jest dosyć popularnym szczytem. Na górze znajduje się schronisko, gdzie można podbić pieczątkę, a ze Szczyrku można wyjechać kolejką. Nasza trasa przebiega przez Malinowską Skałę, skąd widać cel naszej wędrówki. By nie wracać tym samym szlakiem, wyruszamy na Skrzyczne z Lipowej Ostre, gdzie znajduje się parking. Trasa jest widokowa, a pogoda dopisuje, mam więc nadzieję na ładne widoki po drodze.

Skrzyczne szlak

Skrzyczne - szlak z Lipowej Ostre - najważniejsze informacje

Temat

Informacje

Start

Parking Lipowa Ostre - 530 m n.p.m.

Najwyższy punkt

Skrzyczne - 1257 m n.p.m.

Pośrednie punkty

Dolina Zimnika, Pod Malinowską Skałą, Malinowska Skała, Kopa Skrzyczeńska, Małe Skrzyczne, Równia

Kolory szlaków

Żółty, zielony, niebieski

Długość szlaku

~ 16 km w dwie strony

Średni czas przejścia

~ 6 godzin w dwie strony + postoje

Suma podejść

~ 829 m

Poziom trudności

Ogólny 4/10, podejście pod Malinowską Skałę 6/10, przyjemniejsze wejście jest wchodząc szlakiem żółtym, a schodząc niebieskim

Trasa jest widokowa?

Tak

Jaka pogoda?

Sprawdź tutaj, tutaj, lub tutaj

Dodatkowe informacje

Widok na Pilsko, Babią Górę, Żywiec, przy ładnej pogodzie na Tatry, na szczycie jest schronisko, można podbić pieczątkę

Parking Lipowa Ostre, czyli gdzie zaparkować w drodze na Skrzyczne?

By dostać się na darmowy parking wystarczy w Google Maps wpisać Parking Ostre. Znajduje się w pobliżu Hotelu Zimnik i może pomieścić kilkadziesiąt samochodów, ale w słoneczny weekend miejsc zaczyna brakować już o 9:00, dlatego warto przyjechać wcześniej. Na miejscu jest dostępna wiata, palenisko i kilka ławek ze stołami, można zatem odpocząć po solidnej wędrówce.

 

Uwaga! Po drugiej stronie parkingu jest przystanek autobusowy i zakaz postoju. Niejednokrotnie zdarza się, że gdy brakuje miejsc, samochody stają wzdłuż drogi parkując na poboczu, tuż przy wiacie przystankowej. Policja i straż miejska mają tam niezłe żniwa, dlatego uważaj, gdzie parkujesz. 

Parking Lipowa Ostre

Szlak na Skrzyczne z Lipowej przez Malinowską Skałę - mapa turystyczna

Pierwsza mapa pokazuje najważniejsze punkty na szlaku Obidza – Radziejowa. Po kliknięciu w lewym górnym rogu mapy w ikonkę przypominającą telefon ze strzałką, pokaże się wysuwane menu, gdzie można do obecnego widoku dodać miejsca (zaznaczone na pomarańczowo), w których można podbić pieczątkę. To informacja zwłaszcza dla zdobywców Korony Gór Polski.

Druga mapa turystyczna pokazuje przebieg szlaku z podanym profilem wysokości, szacowanym czasem przejścia, sumą podejść i najkrótszym dystansem.

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to 28 szczytów pasm w Polsce. W artykule lista szczytów, mapa, książeczka, pieczątki, FAQ najważniejsze informacje KGP.

Dolina Zimnika i spacer asfaltową drogą

Z parkingu ruszamy po godzinie 8:00. Kawałek dalej znajduje się skrzyżowanie szlaków i szlakowskaz, który podpowiada, że dojście do Malinowskiej Skały żółtym szlakiem zajmie nam 2 i pół godziny. Tuż obok jest tablica informacyjna opisująca miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dolinę Zimnika. Idziemy zacienioną drogą wzdłuż Potoku Leśnianka, po prawej strony mijamy przydrożny krzyż z dwoma mieczami na skale, idąc dalej przechodzimy obok altanki biwakowej. Przez cały czas towarzyszy nam szum potoku i bujna zieleń. Dopiero po około godzinie wchodzimy na kamienistą drogę, która zaczyna piąć się w górę. Bokiem obchodzimy szczyt Kościelca, cały czas idąc za znakami żółtego szlaku.

Skrzyczne przez Malinowską Skałę

Malinowska Skała i wreszcie widoczki

Dochodzimy do końca żółtego szlaku, który krzyżuje się z niebieskim i zielonym, a to oznacza, że znajdujemy się Pod Malinowską Skałą (1093 m n.p.m.). Kierujemy się w prawo zielonym szlakiem, a droga zdaje się delikatnie łagodnieć. Stąd tylko 15 minut do Malinowskiej Skały i wreszcie zaczyna być naprawdę widokowo! Naszym oczom ukazuje się Beskid Żywiecki i Śląski, chociaż na dalekie obserwacje nie ma co liczyć. Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to dobre miejsce na dłuższy postój, a szeroka półka skalna zapewnia sporo miejsca. Rozkładamy się obok na łące, wcinając przygotowane wcześniej kanapki. 

 

Do Malinowskiej Skały można także dojść z Przełęczy Salmopolskiej korzystając ze znacznie krótszego niebieskiego szlaku, co zajmie około godzinę i trzydzieści minut. 

Malinowska Skała
Malinowska Skała
Przez Malinowską Skałę

Skrzyczne przez Małe Skrzyczne

Od tego miejsca szlak znacznie łagodnieje. Wędrujemy grzbietem górskim wypatrując przed sobą celu naszej wędrówki. Antena znajdująca się na szczycie jest już coraz bliżej i wyraźnie odpowiada na pytanie ‘Ile jeszcze?’. Nie będzie przesadą jeśli napiszę, że mijamy tłumy turystów, raz po raz ustępując drogi rowerzystom. Nie ma co się dziwić, w weekendowe przedpołudnie przy dobrej pogodzie ciężko tu o ciszę i spokój.

 

Beskid Śląski

Z lewej strony dołącza do nas żółty szlak, co oznacza, że doszliśmy na Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.). Zimową porą pełno tu narciarzy i skiturowców, którzy nieopodal Kopy Skrzyczeńskiej (1189 m n.p.m.) szusują po stokach Hali Skrzyczeńskiej, na której znajduje się wyciąg. Gdy zima odpuszcza, miejsce to przejmują rowery MTB.

 

Beskid Śląski
Skrzyczne szlak

Ostatni odcinek w drodze na Skrzyczne jest początkowo płaski i malowniczy. Rozległe widoki i  wiatr targający włosy sprawiają, że prawie półtora godzinna wędrówka w ogóle się nie dłuży. Rozległe hale i spalone słońcem trawy powoli oddają swoje krańce wyrastającym drzewom. Ostatnie podejście wymaga jeszcze odrobiny wysiłku, ale mając cel tak blisko, nie ma to większego znaczenia. 

 

Skrzyczne szlaki

Skrzyczne - w Beskidzie Śląskim wyżej się nie da!

Szlak na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) okazał się bardzo malowniczy, zwłaszcza po dotarciu do Malinowskiej Skały. Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należy do Korony Gór Polski, a Skrzyczne zajmuje na tej liście pod względem wysokości 8 miejsce. Na szczycie znajduje się schronisko, gdzie można podbić pieczątkę do książeczki KGP. Jest także znak z nazwą i wysokością szczytu, przy którym można zrobić zdjęcie.

Skrzyczne Korona Gór Polski
Korona Gór Polski pieczątka

Znajdujemy wolne miejsce wśród ławeczek i rozsiadamy się wygodnie. Lubię, gdy po wejściu na szczyt jest możliwość powrotu inną drogą. Tak jest i tym razem. Wychodzą z parkingu z Lipowej Ostre, przez Dolinę Zimnika, Malinowską Skałę i Skrzyczne, będziemy schodzić w kierunku Hali Jaskowej i szczytu Równia, wracając na parking okrężną drogą. 

Skrzyczne - kamera na szczycie

Powrót do Lipowej Ostre

Na parking w Lipowej Ostre, gdzie zostawiliśmy samochód wracamy szlakiem niebieskim. Szlak jest dosyć stromy. Na odcinku ponad 4 km schodzimy aż 700 m. Początkowo mijamy Halę Jaskową oraz zalesiony szczyt Równia (850 m n.p.m.). Dalszą drogę na parking przemierzamy już bez widoków, spacerując przez las. Powrót zajmuje nam około 1,5 godziny.

Beskid Śląski
Skrzyczne szlaki

Na miejscu zastajemy nieprzyjemny widok karteczek za wycieraczkami samochodów. Ci kierowcy, którzy zaparkowali wzdłuż drogi przy wiacie przystankowej niestety będą musieli wytłumaczyć się odpowiednim służbom. Dlatego pamiętaj, by w ciepłe, weekendowe dni wyruszyć na szlak możliwie najwcześniej, aby miejsc parkingowych nie zabrakło. Do zobaczenia na szlaku!

 

Radziejowa Beskid Sądecki Korona Gór Polski

Radziejowa w Beskidzie Sądeckim to kolejny szczyt do Korony Gór Polski. Najkrótszy szlak prowadzi z Przełęczy Obidza. W artykule FAQ, opisy szlaków, mapa, info o wieży widokowej na Radziejowej.

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim - szczyt do Korony Gór Polski FAQ

Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego, a tym samym należy do Korony Gór Polski. Na Skrzyczne szlaki prowadzą ze Szczyrku, Przełęczy Salmopolskiej, z Lipowej oraz z Buczkowic. Jeśli jeszcze nie posiadasz książeczki do podbijania pieczątek, możesz zakupić ją w praktycznie każdym punkcie PTTK, również w schronisku na Skrzycznem.

Widoki ze Skrzycznego obejmują przede wszystkim Beskid Śląski, Beskid Mały i Beskid Żywiecki, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Konkretnie można zobaczyć  takie szczyty jak: Czantoria, Błatnia, Klimczok, Chrobacza Łąka, Magurka Wilkowicka, Czupel, Góra Żar, Leskowiec, Madohora, Jałowiec, Polica, Babia Góra, Łomnica, Lodowy Szczyt, Gerlach, Rysy,  Pilsko, Romanka, Wołowiec, Rysianka.

Pieczątka dostępna jest przede wszystkim w schronisku na szczycie. Miejsca, gdzie można znaleźć pozostałe pieczątki zaznaczono na mapie w połowie artykułu i są to:

 • Punkt Informacji Turystycznej w Szczyrku
 • Goprówka w Szczyrku
 • Bar Jaworzyna przy stacji wyciągu
 • Beskidzka Galeria Sztuki
 • Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK „U źródeł Wisły”
 • Przysłop pod Baranią Górą 
 • Schronisko Górskie PTTK, ul. Czarna Wisełka 8, Wisła
 • Przełęcz Salmopolska - Regionalny Zajazd Biały Krzyż oraz Gospoda na przełęczy
 • Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
 • Sklep przy kasach wyciągu i infocentrum

Raczej tak, chociaż miejscami szlak jest bardziej stromy, a cała trasa ma około 16 km. Jeśli uważasz, że może to być dla ciebie za dużo, polecane jest wejście szlakiem niebieskim i powrót tą samą drogą lub wyjazd kolejką ze Szczyrku.

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że na Skrzyczne warto wybrać się o każdej porze roku, zwłaszcza wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. Jesienią trawy na szczytowych halach przybierają ładny, żółtawo brunatny kolor. Zimowa wędrówka również dostarczy sporo przyjemnych wrażeń.

Tak, można podejrzeć warunki z kamery z wyciągu. Link do kamery jest w artykule.

Odpowiedzi na pytania dotyczące Korony Gór Polski znajdziesz tutaj: Korona Gór Polski - mapa, książeczka, pieczątki, lista szczytów, najważniejsze informacje.

Kolejka na Skrzyczne jest najdroższą kolejką w Beskidzie Śląskim i kosztuje 38 zł w jedną stronę dla osoby dorosłej i 28 zł dla dziecka do 11 lat.

Skrzyczne kolejką - godziny otwarcia, cennik

Na Skrzyczne ze Szczyrku można wyjechać kolejką. 

Na tę chwilę przez cały tydzień, od poniedziałku do niedzieli kasy są czynne od 9:00 do 16:00. W tych godzinach odbywają się także wyjazdy kolejką.

Szczegółowe godziny otwarcia sprawdź klikając w ten link: kolejka na Skrzyczne – godziny otwarcia.

 

Cennik kolejki ze Szczyrku na Skrzyczne przez Jaworzynę (w jedną stronę) / w dwie strony:

 • Senior (60+) – 32 zł / 47 zł
 • Osoba dorosła – 38 zł / 58 zł
 • Junior (12 – 17 lat) – 32 zł / 47 zł
 • Dziecko (6 – 11 lat) – 28 zł / 41 zł
 • Dzieci do lat 6 – bezpłatnie

Szczegółowy cennik sprawdź klikając w ten link: kolejka na Skrzyczne – cennik.

Szlaki na Skrzyczne

Na Skrzyczne prowadzą szlaki:

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments