Kompas

Radziejowa z przełęczy Obidza - szlaki, mapa, wieża widokowa

Beskid Sądecki i najkrótszy szlak na kolejny szczyt Korony Gór Polski

Radziejowa w Beskidzie Sądeckim jest bardzo dobrym pomysłem na jednodniowe wyjście w góry. Wychodząc z parkingu na najkrótszy szlak z Przełęczy Obidza zdobędziemy także Mały Rogacz i Wielki Rogacz. Trasa jest bardzo przyjemna i widokowa, dlatego poleca się ją także niedoświadczonym turystom, turystom z dziećmi oraz tym, którzy chcą w rozsądnym czasie zdobyć kolejny szczyt do Korony Gór Polski. Położona na szczycie Radziejowej wieża widokowa przy dobrej widoczności pozwala zobaczyć Tatry Wysokie i Bielskie, Niżne Tatry, Beskidy, w tym Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, Pieniny i Trzy Korony, Góry Lewockie, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Dolinę Popradu. Mówiąc krótko, jest co oglądać!

Radziejowa - krótki szlak z Obidzy - najważniejsze informacje

Temat

Informacje

Start

Parking Przełęcz Obidza - 931 m n.p.m.

Najwyższy punkt

Radziejowa - 1266 m n.p.m.

Pośrednie punkty

Polana Litawcowa, Mały Rogacz, Wielki Rogacz, Przełęcz Żłobki, Rezerwat Baniska

Kolory szlaków

czerwony, niebieski

Długość szlaku

~ 10 km w dwie strony

Średni czas przejścia

~ 4 godziny w dwie strony + postoje

Suma podejść

~ 471 m

Poziom trudności

Ogólny 3/10, podejście z Przełęczy Żłobki 6/10

Trasa jest widokowa?

Tak

Jaka pogoda?

Sprawdź tutaj, tutaj, lub tutaj

Dodatkowe informacje

Widok na Tatry, wieża widokowa na szczycie, pieczątka na szczycie

Parking na Obidzy w drodze na Radziejową, czyli gdzie zaparkować?

By dotrzeć na parking, w Google Maps wpisujemy Bacówka na Obidzy. Z Krakowa kierujemy się do Piwnicznej Zdroju, by końcowy odcinek pokonać jadąc już wzdłuż czerwonego szlaku. Ostatni fragment jest dosyć stromy, dlatego zimą warto posiadać napęd 4×4 lub wyposażyć się w łańcuchy. W innym wypadku trzeba będzie nadrobić około kilometra. Wówczas samochody pozostawiane są zwykle na poboczu, wzdłuż drogi. Gdy śnieg nam nie straszny, mijamy Bacówkę na Obidzy i pniemy się w górę wąską drogą jeszcze około 500 m. Tam czeka na nas darmowy parking na kilkanaście samochodów (w weekendy zatłoczony) oraz zadaszone, drewniane wiaty z miejscem na grilla. Nieopodal znajduje się studencka Chatka Wątorówka, która oferuje około 15 miejsc noclegowych. 

Przełęcz Obidza szlak

Szlak z Obidzy na Radziejową - mapa turystyczna

Pierwsza mapa pokazuje najważniejsze punkty na szlaku Obidza – Radziejowa. Po kliknięciu w lewym górnym rogu mapy w ikonkę przypominającą telefon ze strzałką, pokaże się wysuwane menu, gdzie można do obecnego widoku dodać miejsca (zaznaczone na pomarańczowo), w których można podbić pieczątkę. To informacja zwłaszcza dla zdobywców Korony Gór Polski.

Druga mapa turystyczna pokazuje przebieg szlaku z podanym profilem wysokości, szacowanym czasem przejścia, sumą podejść i najkrótszym dystansem.

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to 28 szczytów pasm w Polsce. W artykule lista szczytów, mapa, książeczka, pieczątki, FAQ najważniejsze informacje KGP.

Gromadzka Przełęcz, Polana Litawcowa i widok na Tatry

Samochód zaparkowany, buty zawiązane, plecak gotowy, można ruszać na Radziejową. Mijamy drewnianą tablicę, która opisuje szlak kultury wołoskiej w Małopolsce. Geograficznie znajdujemy się na Gromadzkiej Przełęczy (938 m n.p.m.), na której krzyżują się szlaki:

  • niebieski łączący Wielki Rogacz z Wysoką w Pieninach, aż na Trzy Korony
  • czerwony łączący Jaworki przy Wąwozie Homole z Piwniczną
  • zielony prowadzący na Eliaszówkę

 

Przełęcz ta jest bardzo płaska i umownie rozdziela Pasmo Radziejowej od Gór Lubowelskich na Słowacji. Rozdziela umownie, ponieważ część geografów traktuje oba pasma jako jedna całość. Do 1918 roku ten region, ówcześnie wchodzący w skład Austro-Węgier był określany jako Beskid Niepopradzki. Wytyczenie nowych granic między Polską, a Czechosłowacją zrodziło nowe nazewnictwo i podzieliło to pasmo na Beskid Sądecki i Góry Lubowelskie.

Radziejowa szlak widok na Tatry
Radziejowa najkrótszy szlak z Obidzy

Kilka kroków dalej naszym oczom ukazuje się Polana Litawcowa (952 m n.p.m.). Rozpoznajemy ją po przepięknym widoku na panoramę Tatr, od których w linii prostej dzieli nas około 50 km. Polana w przeszłości była dużo większa, gdy o jej zagospodarowanie troszczyli się Łemkowie, pochodzący z miejscowości Biała Woda. Po ich wysiedleniu w ramach Akcji Wisła część łąk została zalesiona, a niezalesiony pozostał tylko wąski pas na grzbiecie. 

 

Idąc dalej prosto czerwono-niebieskim szlakiem, mijamy znak Litawcowa, kapliczkę na drzewie ze świętym obrazkiem i docieramy do starego, przyciętego buka z tabliczkami szlakowymi. Skręcamy w prawo, zgodnie ze strzałką niebieskiego szlaku.

Polana Litawcowa
Szlak na Radziejową

Szlak na Mały Rogacz i Wielki Rogacz

Od tego miejsca leśna droga zaczyna piąć się w górę. Stawiając krok za krokiem, po około pół godziny marszu mijamy kamień z metalowym krzyżem, jednak nie znalazłem nigdzie informacji, jaka jest jego historia. Idąc dalej, na jednym z drzew po prawej stronie dostrzegamy żółtą tabliczkę z nazwą szczytu Mały Rogacz (1162 m n.p.m.). Łatwo o jej przeoczenie, dlatego miej oczy dookoła głowy.

Mały Rogacz kamień na szlaku
Mały Rogacz szlak

Droga wyraźnie łagodnieje, a to oznacza, że do kolejnego szczytu pozostało zaledwie kilkaset metrów. W dali obserwujemy wieżę widokową na Radziejowej, cel na dziś jest już blisko! Najpierw dochodzimy do lokalnego obniżenia terenu na Przełęczy Obrazek (1145 m n.p.m.), tuż obok Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.). Szczyt jest całkowicie zalesiony i by do niego dojść, trzeba poruszać się poza szlakiem. Wygląda na to, że jesteśmy już w połowie drogi, a to oznacza przerwę na uzupełnienie energii. Szlakowskaz daje znać o przyłączeniu się czerwonego szlaku, który jest częścią Głównego Szlaku Beskidziego, a lokalnie na Radziejową wychodzi z Rytra. Można dojść nim do Ustronia w Beskidzie Śląskim lub w drugą stronę do Bieszczad. Niebieska kropa na drzewie obok mówi o jednoczesnym początku i końcu niebieskiego szlaku. 

Wielki Rogacz
Wielki Rogacz szlak

Radziejowa przez Przełęcz Żłobki (Żłóbki)

Po krótkiej przerwie i pogadance idziemy dalej. Przed nami otwiera się ogromna przestrzeń. Powalone przez wiatr i wycięte drzewa pozwalają znowu spojrzeć w kierunku ośnieżonych tatrzańskich szczytów. Bez trudu rozpoznajemy Małe Pieniny i najwyższy szczyt Wysoką, a także Pieniny Właściwe i Trzy Korony. Schodzimy na Przełęcz Żłobki (1106 m n.p.m.), mając przed sobą Radziejową, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. W pobliżu Przełęczy Żłobki znajdziemy Smocze Gardło, czyli okresowe źródło. Po prawej stronie odchodzi szeroki szlak pieszy i rowerowy z Rytra na Radziejową i Przehybę (1175 m n.p.m.), a idąc w lewo okrążymy Radziejową i dotrzemy do schroniska na Przehybie właśnie. My jednak tego dnia idziemy wprost ku górze, ku Radziejowej. Skupienie na celu dzisiejszego wyjścia osiąga moment kulminacyjny, ponieważ wejście z przełęczy nie będzie należało do najłatwiejszych. Przecież nikt nie powiedział, że Korona Gór Polski zdobędzie się sama.

Widok na Tatry
Wielki Rogacz
Szlak na Radziejową
Przełęcz Żłobki

Radziejowa - wieża widokowa na szczycie

Po niełatwej przeprawie wreszcie się wypłaszcza. Strome, kamieniste zbocze zastępuje przyjemna leśna ścieżka poprzecinana korzeniami drzew. Wchodzimy na teren ochrony ścisłej do rezerwatu przyrody Baniska. W rezerwacie i jego okolicy bytuje wiele rzadkich gatunków zwierząt, takich jak ryś, wilk, niedźwiedź, głuszec, czy orzeł przedni. W dali zaczynamy dostrzegać znajomy kształt wieży widokowej. Jesteśmy na miejscu! Radziejowa (1266 m n.p.m.) zdobyta!

Rezerwat Baniska
Radziejowa Korona Gór Polski

Wieża widokowa na Radziejowej została ponownie otwarta w 2020 roku. Pierwszy raz została oddana do użytku w 2006 roku. W 2010 roku została uszkodzona w wyniku uderzenia pioruna. Naprawiona służyła dzielnie do 2017 roku, gdy ostatecznie zamknięto ją z powodu złego stanu technicznego, usuwając schody wiodące na pierwsze piętro. Ponieważ spróchniała konstrukcja zaczęła zagrażać turystom, zdecydowano o jej rozbiórce. Obecna drewniana wieża widokowa z metalowymi stopniami mierzy 22 metry, a Tatry, Pieniny, Gorce i Beskidy możemy oglądać z wysokości 17 metrów. 

 

Obok wieży na szczycie Radziejowej znajdują się tablice informacyjne, miejsce do odpoczynku, pomnik na pamiątkę 1000-lecia Polski i obelisk przypominający ten znany z Turbacza.

Wieża widokowa na Radziejowej
Widok na Tatry z Radziejowej
Widok na Tatry z Radziejowej
Wieża widokowa Radziejowa
Wieża widokowa na Radziejowej
Skrzyczne Beskid Śląski Korona Gór Polski

Skrzyczne - szczyt w Beskidzie Śląskim do Korony Gór Polski szlakiem przez Malinowską Skałę. Najważniejsze informacje: trasa, mapa, parking, pieczątka, kamera, FAQ.

Radziejowa w Beskidzie Sądeckim - szczyt do Korony Gór Polski FAQ

Radziejowa jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego, a tym samym należy do Korony Gór Polski. Na Radziejową szlak prowadzi z Rytra, z Piwnicznej – Zdroju, z Jaworek, z Przełęczy Obidza. Na tablicy informacyjnej z nazwą szczytu znajdziemy stylowe, metalowe pudełko z pieczątką, do podbicia w książeczce. Jeśli jeszcze nie posiadasz książeczki do podbijania pieczątek, na pamiątkę górskich wypraw, koniecznie wyposaż się w nią najbliższym schronisku lub innym punkcie PTTK. 

Przy dobrej widoczności z wieży widokowej można zobaczyć Tatry Wysokie i Bielskie, Niżne Tatry, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Małe Pieniny i Pieniny Właściwe, Góry Lewockie, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Dolinę Popradu. Sam szczyt Radziejowej jest szczytem zalesionym, pozbawionym widoków.

Pieczątka, oprócz tej na szczycie, dostępna jest także w innych punktach w pobliżu Radziejowej:

  • Schronisko na Przehybie
  • Bacówka na Obidzy
  • Chałupka na Obidzy
  • Chatka pod Niemcową
  • Restauracja Bacówka w Jaworkach
  • Informacja Turystyczna w Piwnicznej-Zdroju
  • Urząd Gminy Rytro

Jak najbardziej! Zwłaszcza, jeśli przemierzasz szlak Obidza - Radziejowa.

Na Radziejową warto wybrać się o każdej porze roku, zwłaszcza wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, a Tatry wciąż pozostają ośnieżone i jesienią, gdy okoliczne lasy zmieniają swoją barwę. Zimowa wędrówka również dostarczy sporo przyjemnych wrażeń.

Bezpośrednio na Radziejowej schroniska nie ma. Schronisko najbliżej Radziejowej znajduje się na Przehybie, około półtora godziny drogi ze szczytu i jest to schronisko PTTK. Po drugiej stronie, w pobliżu Przełęczy Gromadzkiej znajduje się studencka Chatka Wątorówka, również ponad godzinę drogi z Radziejowej.

Nie ma kamery na Radziejowej, ani w jej pobliżu. Nie można zatem sprawdzić bezpośrednio jaka jest pogoda na Radziejowej.

Odpowiedzi na pytania dotyczące Korony Gór Polski znajdziesz tutaj: Korona Gór Polski - mapa, książeczka, pieczątki, lista szczytów, najważniejsze informacje.

Nie, wieża jest udostępniona turystom bezpłatnie.

Zgodnie z regulaminem i zdrowym rozsądkiem "zabrania się wchodzenia na wieżę w czasie złych warunków atmosferycznych, a w szczególności w czasie burzy, silnego wiatru, gęstej mgły, obfitych opadów deszczu, gradu lub śniegu, oblodzenia schodów i poręczy."

Z jednej strony metalowe stopnie prześwitują i spoglądając pod nogi da się zobaczyć, jak wysoko jesteśmy, a z drugiej stabilna konstrukcja wieży, poręcze i barierki ograniczają strach do minimum. Jednakże, jeśli jesteś osobą mającą lęk wysokości lub lęk przestrzeni, a także jeśli masz problemy zdrowotne (dolegliwości sercowe, zaburzenia równowagi, dysfunkcje narządów ruchu lub inne mogące stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia) według regulaminu nie powinieneś korzystać z wieży widokowej.

Powrót i podsumowanie

Do Obidzy z Radziejowej wracamy tą samą trasą. Ponownie zachwycamy się widokiem na panoramę Tatr i przystajemy na chwilę przed Wielkim Rogaczem, by podziwiać widoki. Cała trasa jest krótka, więc przemieszczamy się niespiesznie. Zmierzając na parking spotkaliśmy jeszcze stado kóz, owiec i baranów. Całość zajęła nam z przerwami około 5 godzin. Radziejowa dzięki wieży widokowej i ogólnie widokowej trasie zajmuje wysokie miejsce w rankingu polecanych wyjść w górki. Wycieczka na Radziejową z Obidzy z dziećmi jest również bardzo dobrym pomysłem. Dla chętnych na dłuższą wędrówkę i zrobienie pętli, poleca się wyjście na Radziejową z Rytra przez Przehybę i Niemcową. To już jednak plan na solidne 9 godzin marszu i 30 km w nogach. 

Szlak na Radziejową z Rytra

Szlaki na Radziejową

Na Radziejową prowadzą szlaki:

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments