Kompas

Potrójna w Beskidzie Małym - z widokiem na Babią Górę i kawałek Tatr!

Sobotnia wędrówka po Beskidzie Małym

Decyzja zapada raczej szybko. Cały tydzień pada deszcz, ale ta jedna sobota ma okazać się słoneczna. Chodźmy w góry! Nie mamy własnych samochodów, a te które pożyczamy zawsze są zajęte. Mamy wspólnych znajomych, ale oni też są zajęci i albo śpią, albo im się nie chce, albo pogody nie będzie, albo zimno, albo w ogóle w góry to jednak nie. To nie, idziemy sami.

Potrójna Beskid Mały

Lokalne Trzy Korony

– Miały być Pieniny i Sokolica i Trzy Korony, ale bez samochodu trochę nam ciężko.

– Kiedyś ludzie nie mieli samochodów i jakoś dawali sobie radę.

– Może i tak, ale wiesz co, teraz szkoda mi czasu. Chodźmy tutaj, na nasze lokalne Trzy Korony.

– Nasze? Lokalne?

– Wiem, że mają ze sobą tyle podobieństw co w nazwie, ale to zawsze lepiej brzmi.

– Aa, że Potrójna.

– Taak, nasza Potrójna, w Beskidzie Małym.

Potrójna Beskid Mały

Beskid Mały - tu zaczynają się góry

W Beskidzie Małym wszystko się zaczyna. I góry się zaczynają, i Groń Jana Pawła II jest i Wadowice obok. To właśnie region z którego pochodzę. Urokliwy, z jednej strony pagórkowaty, z drugiej już górzysty.

Potrójna Beskid Mały

Wyruszamy z Sułkowic u podnóża Jawornicy. Z widokówki obserwujemy całą okolicę. Spodziewałem się lepszej widoczności przy takim wietrze, ale trudno, najwyraźniej znowu nie będzie mi dane zobaczyć Tatr. Pokonujemy jedno, długie podejście na szczyt i po godzince docieramy do krzyża na Jawornicy. Kiedyś podobno było go widać z daleka, kiedy na tym terenie znajdowały się hale, na których wypasano owce. Dziś szczyt porośnięty jest gęstym lasem. Krzyż wzniesiono przed wojną na pamiątkę śmierci 4 narciarzy z andrychowskiego Klubu Beskid, którzy tragicznie zginęli na Babiej Górze 14 lutego 1935.

Jawornica Beskid Mały
Szlak na Jawornicę

Potrójna w Beskidzie Małym zwanym też Beskidem Andrychowskim

Niespiesznym krokiem kierujemy się w stronę celu naszej wędrówki. Kierując się żółtym szlakiem docieramy do rozległej polany, z której zaskakuje nas wyśmienity widok. Doskonała widoczność po tej stronie szczytu pozwala dojrzeć Tatry! Oddalony o około 70 km Starorobociański Wierch można dostrzec gołym okiem! Meeeega. Nie mówiąc o ośnieżonej Babiej Górze, którą podziwiamy w całej okazałości.

Potrójna Beskid Mały
Potrójna Beskid Mały

Lokalny off road

Upojeni widokami przysiadamy na chwilę na jednym z trzech grzbietów. Termos, ciepła herbata z imbirem, kanapki, jak ja lubię górskie wędrówki 😀 Chwila ciszy zostaje jednak przerwana przez łomot silników. Tuż obok nas zatrzymuje się kilkanaście umorusanych w błocie terenówek. A gdyby tak wybrać się na taki wyjazd Off Road? To kwestia do przemyślenia. Tymczasem pora ruszać dalej.

Potrójna Beskid Mały
Potrójna Beskid Mały
Potrójna Beskid Mały

Z Potrójnej na Przełęcz Kocierską

Wędrując w stronę Kocierza mijamy niespokojnych myśliwych. W sumie nigdy nie widziałem myśliwych na polowaniu, ze strzelbami, lornetkami i innymi gadżetami. Kilkoro zbiegło się obok drogi i wypatrują czegoś w zaroślach. Zagadka rozwiązuje się kilkanaście minut później. Mijający nas jeep wiezie ze sobą ogromnego jelenia. Jego poroże jest tak wielkie, że prawie zahacza nim o ziemię. Ten widok trochę mnie szokuje. Nie raz widziałem sarnę, którą potrącił samochód. Ot wypadek. Tym razem jednak ktoś po prostu wymierza i strzela.

Szlak na Potrójną
Zakaz wstępu do lasu

Mówią, że Beskid Mały jest wspaniały

Reszta wędrówki obywa się bez niespodzianek. Już po zmroku docieramy do domów w towarzystwie pełnego księżyca, który wyłania się zza pagórków. Piękna okolica. Zdecydowanie.

Szlak na Potrójną
Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments