Kompas

Potrójna w Beskidzie Małym i jagodzianka [FILM]

Niedzielna przebieżka do Chatki na Potrójnej z Przełęczy Kocierskiej

Plany na niedzielę były trochę inne, ale gdy pozostała część ekipy się wykrusza, choruje i ma inne wymówki, nie bardzo było co z tym zrobić. W weekend i tak przebywałem w domu. Jednak perspektywa spędzenia wolnej niedzieli w czterech ścianach i wieczornego powrotu do Krakowa rysowała się niezbyt optymistycznie. Trzeba było coś wymyślić. Wtedy naszła mnie ochota na coś słodkiego, ale czego dawno nie jadłem. Początkowo nie wiedziałem co mam na myśli i tak tylko siedziałem niespełniony. Nie trwało to długo. Jagodzianka! Przecież dawno nie jadłem jagodzianki! Tylko gdzie ja ją dostanę w niedzielne popołudnie? Odpowiedź przyszła szybko. Potrójna! A raczej Chatka na Potrójnej na wysokości około 875 m n.p.m.

Potrójna Beskid Mały

Pamiętaj, żeby wozić górskie buty ze sobą

Odpowiednie wyposażenie na wypadek wyjścia w górki zwykle wożę przy sobie. O ile bez koszulki termoaktywnej, polara, spodni górskich w niskich górach może się obyć, o tyle bez odpowiednich butów już nie bardzo. Dlatego zawsze pamiętaj, by mieć ze sobą buty w góry. Nigdy nie wiesz kiedy zapytam, czy idziesz jutro na Potrójną?

 

W każdym razie, ubrany i gotowy do drogi byłem po 14:00. Dojazd na Przełęcz Kocierską zajmuje mi około 12 minut. O tej porze parking jest prawie pełny, na szczęście w tej okolicy miejsc parkingowych jest sporo. Jeśli nie da się zaparkować przy wejściu na szlak, to przy Karczmie Kocierz powinno być miejsce.

Potrójna Beskid Mały

Sobotni spacer szlakiem na Potrójną przez Jawornicę w Beskidzie Małym. Na szczycie czeka nas widok na Babią Górę i Tatry. Powrót szlakiem z Potrójnej na Kocierz.

Potrójna z Przełęczy Kocierskiej

Nie byłem pewny, czy na szlaku czeka mnie więcej śniegu, czy błota. W końcu z jednej strony temperatura jest dodatnia, ale z drugiej wejście na Potrójną odbywa się od północnej strony, zacienionej przez drzewa. Finalnie 3/4 trasy przeszedłem suchą stopą. Czasem lokalne kałuże trzeba było obchodzić bocznymi ścieżkami, ale nie stanowiło to problemu. Dopiero kilkaset metrów przed wyjściem z lasu zalegający śnieg utrudniał poruszanie, a roztopy tworzyły błotne ścieżki. Poza tym droga była bardzo przyjemna. Słońce czasami wyglądało zza chmur, ale nie wspomniało nic o pełnym i ostatecznym nadejściu wiosny.

Potrójna w Beskidzie Małym

Potrójna w Beskidzie Małym, w tej części zwanym również Andrychowskim, ma dwa wierzchołki. Na niższym z nich znajduje się szlakowskaz, kapliczka i tabliczka z nazwą górki. Różne źródła podają różne wysokości, ale zwykle mówią o 883 m n.p.m. Na tabliczce jednak widnieje wysokość 884 m n.p.m. Dla wyższego wierzchołka podawana jest wysokość 887 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się podniszczona tablica z nazwami obserwowanych szczytów, a poniżej wyższego wierzchołka również wysłużony szlakowskaz. Oba szczyty są niezalesione, dlatego można z nich obserwować piękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności z Potrójnej widać takie szczyty jak:

 

 • Gancarz
 • Groń Jana Pawła II
 • Leskowiec
 • Lubomir
 • Łamana Skała (Madohora)
 • Tatry, m.in. Rysy
 • Jałowiec
 • Babia Góra
 • Jaworzyna
 • Pilsko
 • Romanka
 • Barania Góra
 • Malinowska Skała
 • Skrzyczne

Jest więc co oglądać!

Potrójna Beskid Mały

Chatka na Potrójnej i jagodzianka!

Po krótkiej przerwie na podziwianie widoków nadszedł czas na moment kulminacyjny tej wyprawy. Podczas wizyty na Potrójnej obowiązkowo trzeba udać się do schroniska, które znajduje się tuż pod szczytem. Chatka na Potrójnej jest prywatnym schroniskiem i oferuje około 20 miejsc noclegowych. Szybkim krokiem udałem się w stronę chatki, patrząc w stronę ośnieżonej Babiej Góry. W weekendy w schronisku można skosztować wypiekanej na miejscu jagodzianki. W zależności od sezonu, w środku słodkiej bułki znajdzie się różne nadzienie, na przykład śliwkowe. Warto zaznaczyć, że wypieki są dostępne tylko w weekendy, gdy turystów na szlakach jest więcej. W pozostałe dni w schronisku można dostać głównie napoje i drobne słodycze.

Pewnie nikogo nie zdziwi informacja, że zakupiona jagodzianka była pyszna. Dostępny taras i ławeczki z widokiem na Babią Górę wynagradzają wszystkie trudy wędrówki. Cena za wypiek wynosi 6 zł i jest tego warta. Na zachcianki jest jak znalazł, a po prawie 4 kilometrach wędrówki to nawet nie muszę mówić. Na filmie w przyspieszonym tempie można zobaczyć, jak wyglądała wędrówka po jagodziankę w Chatce na Potrójnej.

Potrójna jako pomysł na niedzielne popołudnie

Po skończonym posiłku pozostało tylko pożegnać się z gospodarzem i ruszyć w drogę powrotną. Szybkim krokiem udałem się w stronę Przełęczy Kocierskiej i już przed 17:00 byłem na parkingu. Tak niewiele potrzeba, by niedzielne, nudne popołudnie nabrało kolorów.

 

 

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments