Kompas

Lista marzeń - 5 powodów by ją stworzyć

The Bucket List

Chyba każdy w swoim życiu słyszał hasło lista marzeń lub lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Niektórzy z nas pewnie nawet myśleli nad jej stworzeniem. Jednak tylko niektórzy poszli o krok dalej i wyciągnęli kartkę, przygotowali długopis lub otworzyli laptopa i rozpoczęli pisać nowy dokument, wyrzucając z siebie dumne plany na resztę życia.

The Bucket List film - lista marzeń

Kilka powodów, by stworzyć listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią

Inspiracją do napisania tego tekstu był film pod tytułem: “The Bucket List” z 2007 roku, w polskiej wersji brzmi „Choć goni nas czas” z Jackiem Nicholsonem i Morganem Freemanem. Historia ckliwa i bez niesamowitych zwrotów akcji, ale ma w sobie to coś, że widz zaczyna zastanawiać się nad swoimi marzeniami. Przecież każdy z nas je ma. Jedni chowają je głęboko przed światem, inni zaś z niepojętą dumą opowiadają wszystkim o swoich planach. Dlaczego więc ktoś miałby poświęcić swój czas na przygotowanie listy marzeń? Z przynajmniej kilku powodów.

Podróż do wnętrza siebie

Najczęściej lista marzeń zawiera sto podpunktów. To taka złota liczba, od której dobrze zacząć. Zazwyczaj podczas pisania którejś dziesiątej propozycji na dobre życie, ułożonej jedna pod drugą, powoli nasze pomysły zaczynają się kończyć. Kiedy jednak oczywistości zostaną wyczerpane, trzeba pomyśleć trochę dłużej, zastanowić się. To wymaga od nas podróży w głąb samych siebie i odkrycia tego, co drzemie gdzieś tam, gdzie zwykle nie sięgamy. To może być naprawdę owocna wędrówka.

Ballarat USA Dolina Śmierci

Sposób na nudę

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią to także ściąga na wypadek braku zajęcia. Nudzisz się ze znajomymi w weekend? Nie masz planów na majówkę? Zbliżają się twoje urodziny i nie wiesz jaki prezent sobie sprawić? Nic prostszego. Wystarczy sięgnąć po swoją magiczną listę. Co prawda na przykład zobaczyć zorzę z Krakowie może być trudno, ale czy to nie brzmi jak początek czegoś fascynującego? Poza tym masz do wyboru jeszcze przynajmniej 99 innych propozycji, a to chyba sporo?

Szczypta motywacji

Tworząc taką listę dajemy sobie jasny sygnał, że mamy coś jeszcze do zrobienia. I nie piszę tu o pójściu po bułki, czy skserowaniu notatek. Mam na myśli raczej rzeczy i zjawiska niecodzienne. Skok na bungee, głaskanie lamy, czy zagranie w koszykówkę z Michaelem Jordanem jak najbardziej pasują do tego zestawienia. Zerkając na nie co jakiś czas zyskujemy powód, do próbowania rzeczy co najmniej niezwykłych.

Plan życia

W zależności co umieściliśmy w kolejnych podpunktach i jak bardzo jesteśmy zaangażowani w ich wykreślanie, może okazać się, że stworzyliśmy plan na resztę życia. Spełnienie niektórych z zapisanych marzeń nie zajmie kilku godzin, ani nawet kilku dni, a pochłonie zdecydowanie więcej czasu. Spożytkowanie energii na realizowaniu siebie to najlepsza inwestycja, a stworzenie planu, który temu pomoże to najlepszy pierwszy krok jaki możemy poczynić.

Autostopem na Ukrainę

Na starość

Podobno przed śmiercią ludzie bardziej żałują tego, czego nie zrobili, niż tego, co zrobili. Można się z tym zgadzać lub nie, ale na pewno każdy chciałby mieć o czym opowiadać wnukom. Dziarskie historie o autostopowej podróży na drugą stronę Europy powinny rozpalić zmysły niejednego młodzieniaszka. Poza tym, czy nie będzie dobrze na starość spojrzeć w przeszłość i wspomnieć te wszystkie szalone chwile, które rozpoczęły się już w momencie zapisania ich na kartce, na telefonie, czy też na laptopie?

Lepiej uważać na swoją listę marzeń

W gruncie rzeczy stworzenie listy rzeczy do zrobienia przed śmiercią nie jest propozycją dla wszystkich. Niektórzy wykreślając kolejne rzeczy z listy marzeń mogą się nieźle zdziwić, kiedy trzeba będzie dopisać kolejne podpunkty. Bądź ostrożny i nie poddawaj się emocjom, bo w końcu plan na życie nie należy do spraw najprostszych. Inną stroną monety jest jego realizacja, ale kto powiedział, że trzeba wykreślić wszystkie punkty?

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments