Kompas

Korona Gór Polski - mapa, książeczka, pieczątki, lista szczytów, najważniejsze informacje

Jak zdobyć Koronę Gór Polski? W jakim czasie? Jak najszybciej? Jakie szczyty? Jaki jest rekord zdobycia KGP? Jak zaplanować przejście?

Korona Gór Polski zawiera w sobie 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. To oficjalnie, ponieważ mniej oficjalnie nie wszystkie szczyty pokrywają się ze stanem faktycznym. Idea  promocji polskich gór narodziła się w 1997 roku, gdy przedstawiono ją w czasopiśmie “Poznaj swój kraj”. Wówczas, do Korony Gór Polski zakwalifikowano te szczyty, na które w tamtym czasie prowadził szlak turystyczny. Czasy się zmieniły, szlaków jest więcej, a lista pozostała ta sama. Doszło również do aktualizacji niektórych wysokości i część wzniesień nie dzierży już miana najwyższego szczytu danego pasma.

 

Mimo to, Korona Gór Polski to fantastyczna rzecz. Większość uczestników realizują ją na przestrzeni lat. To dobra odpowiedź na pytanie, gdzie jedziemy w ten weekend, gdy zaczyna brakować pomysłów. Jednym z jej głównych celów była promocja górskich zakątków Polski, odwiedzanych wyłącznie przez miejscowych. Dzięki panom Markowi Więckowskiemu i Wojciechowi Lewandowskiemu, którzy na łamach czasopisma podzielili się tą ideą, z pewnością się udało. Oficjalnie mianem zdobywcy Korony Gór Polski może poszczycić się około 3 tysięcy osób, a ogólnie do zdobywania KGP przystąpiło blisko 70 tysięcy osób (dane na 2021 rok). Biorąc pod uwagę osoby, które tak jak my, zdobywały Koronę Gór Polski bez dołączania do Klubu myślę, że spokojnie możemy mówić o setce/ setkach tysięcy osób, które na przestrzeni prawie 25 lat z zapałem brały udział w tym przedsięwzięciu. Tymczasem, jeśli jeszcze nie dołączyłeś do grona uczestników zdobywania KGP, sprawdź dlaczego warto.

Rysy KGP książeczka

Korona Gór Polski - lista szczytów

Lista szczytów Korony Gór Polski zawiera 28 pozycji. Na pewno nie jest to mało, ale weźmy pod uwagę fakt, że jednego dnia możemy zdobyć kilka szczytów. Od razu wygląda to lepiej. Zwłaszcza w letni dzień nie będzie problemem, by tego samego dnia wejść zarówno na Lubomir oraz Mogielicę lub Kowadło oraz Rudawiec. Układając plan w ten sposób, można zmniejszyć liczbę wyjazdów nawet do 20. Warto zaplanować zdobywanie KGP w oparciu o mapę, którą zamieszczam poniżej.

Jeśli na zdobywanie Korony Gór Polski wybierasz się z dziećmi, koniecznie sprawdź przed wyjazdem, jak wygląda profil wysokościowy danej góry. Niektóre z nich, mimo niewielkich wysokości potrafią zaskoczyć stromym podejściem. W ogóle zawsze warto sprawdzać którędy przebiega szlak, ile potrwa wędrówka i jakie nachylenie nas czeka, ale z dziećmi to już koniecznie.

Poniżej w tabeli znajduje się lista szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski, które ponumerowano malejąco względem wysokości.


Nazwa szczytu

Pasmo


1

Rysy

Tatry

2499

2

Babia Góra

Beskid Żywiecki

1725

3

Śnieżka

Karkonosze

1603

4

Śnieżnik

Masyw Śnieżnika

1423

5

Tarnica

Bieszczady

1346

6

Turbacz

Gorce

1310

7

Radziejowa

Beskid Sądecki

1266

8

Skrzyczne

Beskid Śląski

1257

9

Mogielica

Beskid Wyspowy

1171

10

Wysoka Kopa

Góry Izerskie

1126

11

Rudawiec

Góry Bialskie

1106

12

Orlica

Góry Orlickie

1084

13

Wysoka

Pieniny

1050

14

Wielka Sowa

Góry Sowie

1015

15

Lackowa

Beskid Niski

997

16

Kowadło

Góry Złote

989

17

Jagodna

Góry Bystrzyckie

977

18

Skalnik

Rudawy Janowickie

945

19

Waligóra

Góry Kamienne

936

20

Czupel

Beskid Mały

933

21

Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe

919

22

Lubomir

Beskid Makowski

904

23

Biskupia Kopa

Góry Opawskie

889

24

Chełmiec

Góry Wałbrzyskie

851

25

Kłodzka Góra

Góry Bardzkie

765

26

Skopiec

Góry Kaczawskie

724

27

Ślęża

Masyw Ślęży

718

28

Łysica

Góry Świętokrzyskie

614

Korona Gór Polski - mapa

Bardzo ważnym aspektem planowania każdej wyprawy jest mapa i wcześniejsze rozeznanie się w terenie. W przypadku planowania zdobycia Korony Gór Polski jest to o tyle ważne, że przy dobrej organizacji jednego dnia możemy zdobyć kilka szczytów. Wtedy liczba 28 nie wydaje się już tak duża.

 

 

Dlatego poniżej przygotowałem interaktywną mapę* zawierającą wszystkie 28 szczytów z Korony Gór Polski, które oznaczono kolorem niebieskim. Kolor pomarańczowy oznacza wierzchołki, które po aktualizacji wysokości i innych zmianach w rzeczywistości są najwyższymi szczytami danego pasma górskiego. Oczywiście nie trzeba ich zdobywać, by otrzymać odznakę Zdobywcy Korony Gór Polski, ale warto mieć świadomość, że istnieją i jeśli jest się już w pobliżu, można wejść także na nie.

 

 

*Po kliknięciu w lewym górnym rogu mapy w ikonkę przypominającą telefon ze strzałką, pokaże się wysuwane menu z możliwością odznaczenia części szczytów i poznania szczegółów.

Jak zdobyć Koronę Gór Polski?

Właściwie opcje są dwie. Pierwsza z nich zakłada oficjalne przyłączenie się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, co wiąże się z otrzymaniem odznaki, dyplomu i legitymacji na posiedzeniu Loży Zdobywców. Co ważne, szczyty zdobyte przed przystąpieniem do Klubu nie są zaliczane i należy wejść na nie jeszcze raz. Potwierdzeniem zdobycia szczytu jest posiadanie zdjęcia, na którym jest się na szczycie. Natomiast potwierdzeniem, że dokonało się tego czynu już po przystąpieniu do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski jest pieczątka na odpowiedniej stronicy książeczki. Dla rodziców przydatna może okazać się informacja, że do Klubu mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 7 rok życia.

 

Druga opcja to klasyczne zdobywanie 28 gór i górek bez odznak, dla własnej satysfakcji i ta opcja bardziej mi się spodobała. Nie zrezygnowałem jednak z książeczki i przybijania pieczątek. Jednak ponieważ oficjalna książeczka jest dostępna tylko dla członków Klubu, wyposażyłem się w typową książeczkę GOT PTTK w jednym ze schronisk.

Książeczka KGP

Korona Gór Polski - książeczka i pieczątka

Skompletowanie 28 szczytów jest niezłą przygodą i dobrze zostawić sobie jakąś pamiątkę po tych wojażach. Opcji jest kilka, ale najpopularniejszą oprócz zdjęć jest prowadzenie książeczki, w której będziemy zaznaczać, jakie szczyty już zdobyliśmy. Na większości ze zdobywanych gór znajdziemy pieczątkę, umożliwiającą potwierdzenie wejścia na jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Czasem pieczątka umieszczona jest w metalowej puszce, innym razem w specjalnie przygotowanej skrzynce, a na niektórych szczytach (na przykład na Rysach) pieczątki nie znajdziemy. Nie jest to jednak kłopot, ponieważ stempel możemy znaleźć w schroniskach (na przykład nad Morskim Okiem) lub w innych obiektach zlokalizowanych blisko szlaku. 

Pieczątki Korona Gór Polski

Kto może zdobywać KGP?

Kolekcjonowanie szczytów do Koronny Gór Polski jest dla każdego, kto lubi wędrować po górach i jednocześnie chciałby odkryć inne pasma górskie w Polsce. Sam jestem przykładem osoby, która do czasu usłyszenia o KGP poruszała się w obrębie tych samych szlaków, a dopiero idea wejścia na najwyższe wzniesienia 28 pasm, dodała do zwykłego chodzenia po górach nutę rywalizacji. Oczywiście należy czynić to przy pomocy własnych mięśni, ale mając do dyspozycji nieograniczony czas, nie będzie to żadna przeszkoda. Nie trzeba zatem zdobywać Korony Gór Polski w tydzień, ani w rok, w końcu każdy ma własne preferencje i inną ilość wolnego czasu. 

Jak zaplanować zdobycie KGP?

Gdy w 1997 roku narodziła się idea popularyzacji nieznanych, choć równie atrakcyjnych pasm, jej celem była promocja regionu i odciążenie najpopularniejszych gór. Dlatego dobrą praktyką będzie, by plan zdobywania Korony Gór Polski zawierał nie tylko szczyty do odhaczenia, ale również odwiedzenie okolicznych atrakcji turystycznych. Zwłaszcza, jeśli jedziesz w rejony, w których wcześniej nie byłeś, będzie to przyjemne uzupełnienie wędrowania po górach. 

Będąc w Bieszczadach być może wejdziesz nie tylko na Tarnicę, ale też na okoliczne połoniny, a po drodze wstąpisz zobaczyć kilka cerkwi. Gdy plan zdobywania Korony Gór Polski wspomina o Wielkiej Sowie, niezłym pomysłem jest wizyta w Podziemnym Mieście Osówka. Ważnym aspektem jest oparcie planu o dostępne informacje. Mam na myśli sprawdzenie przed wyjazdem jak przebiegają szlaki oraz ustalenie trasy, czy chcemy wejść najkrótszą drogą, czy może widokowa pętla będzie ciekawsza. Oczywiście nie zapominajmy o tym, że niektóre szczyty leżą na tyle blisko siebie, że można zdobyć ich kilka jednego dnia.

Od czego zacząć KGP?

Ludzie mieszkający na południu mają łatwiej skompletować Koronę Gór Polski, to trzeba przyznać. Dlatego jeśli mieszkasz na północy lub w centrum Polski, być może Łysica w Górach Świętokrzyskich będzie strzałem w 10. Jeśli wolałbyś zacząć od województwa dolnośląskiego, na początek wziąłbym pod uwagę Kowadło w Górach Złotych i Rudawiec w Górach Bialskich, które można zdobyć jednego dnia. To na pewno będzie dobry start, chociaż nie aż tak bardzo widokowy. Jeśli masz nadzieję na widoki i coś nietypowego, z pewnością Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych spełni Twoje oczekiwania.

Kowadło Korona Gór Polski

Natomiast, jeśli wolisz klimaty województwa małopolskiego, na początek prawdopodobnie odpowiednia będzie wizyta na Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, na Turbaczu w Gorcach lub na Skrzycznem w Beskidzie Śląskim.

Skrzyczne Beskid Śląski Korona Gór Polski

Skrzyczne - szczyt w Beskidzie Śląskim do Korony Gór Polski szlakiem przez Malinowską Skałę. Najważniejsze informacje: trasa, mapa, parking, pieczątka, kamera, FAQ.

Od czego nie zaczynać KGP?

Krótko mówiąc od tego pasma, które łączy w sobie dwie cechy. Po pierwsze gdy musisz specjalnie jechać kawał drogi, by do niego dotrzeć, nie będąc pewnym, czy będziesz zadowolony z wyjazdu. Po drugie, gdy już dojechałeś na miejsce, ruszyłeś na szlak, zmęczyłeś się okropnie, a zarówno na szczycie, jak i przez całą drogę jedyne widoki, jakie obserwowałeś to widok lasu, po którym się poruszasz.

 

Chodzi o to, by nie zniechęcić się na samym początku przygody z Koroną Gór Polski, na przykład wybierając kondycyjnie bardziej wymagającą górę, z której i tak nic nie widać. Lackowa w Beskidzie Niskim jest takim właśnie szczytem, który nie dość, że znajduje się trochę na uboczu, to z jednej strony najkrótszy szlak wiedzie przez “ścianą płaczu”, a z drugiej strony trasa prowadząca na szczyt nie jest w ogóle widokowa. Pieniny są bardzo atrakcyjne turystycznie, a przy tym nie tak bardzo wymagające kondycyjnie, ale należy pamiętać, że najwyższy szczyt Wysoka znajduje się w sporej odległości od Trzech Koron i Sokolicy.

Wysoka Pieniny Korona Gór Polski

Podobnie należy mierzyć siły na zamiary i jeśli nie masz doświadczenia w górach, na początek odpuściłbym Rysy. Z kolei mimo, że najpopularniejszy szlak wiodący na Babią Górę nie należy do najtrudniejszych, najwyższa góra Beskidu Żywieckiego znana jest ze zmiennych warunków i własnego mikroklimatu. Podejście na Śnieżkę może wydawać się proste, ale jest dosyć długie i momentami wymagające kondycyjnie. Z powyższych względów wejście na najwyższe szczyty Korony Gór Polski bez doświadczenia odłożyłbym w czasie.

Najczęściej zadawane pytania - Korona Gór Polski FAQ

Nie ma ograniczenia czasowego, w jakim należy wejść na wszystkie 28 szczytów KGP. Dlatego też to od Ciebie zależy, w jakim czasie skompletujesz całą listę. Nam zajęło to około 17 weekendów, na przestrzeni 3 lat. Można oczywiście zdobyć Koronę Gór Polski w 72 godziny, w 11 dni, jak i w 10 lat. Wszystko zależy od ilości wolnego czasu i determinacji.

Tak, można nawet zrobić to szybciej. W takim przypadku traktujemy całe przedsięwzięcie wyłącznie na zasadzie rywalizacji. Przyjeżdżamy na miejsce, wybieramy najkrótszy szlak, zdobywamy górę, wracamy tą samą drogą i jedziemy dalej, ale dla większości nie będzie to najlepsza opcja. Zwłaszcza, jeśli zdobywamy Koronę Gór Polski po raz pierwszy.

6 lipca 2020 roku Andrzej Kowalik i Artur Piecha ustanowili rekord zdobycia Korony Gór Polski z czasem 73 godziny 23 minuty. Tym samym pobili rekord z 2015 roku, który wynosił 76 godzin. Odbywało się to jednak ze wsparciem (w biegu wzięły udział 2 osoby). Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z sezonu na sezon, podobnie jak ze zdobywaniem K2 zimą z tlenem i bez tlenu. 15 lipca 2020 roku Kacper Mrowiec bez wsparcia z zewnątrz ustanowił rekord zdobycia KGP z czasem 72 godziny 58 minut. Z kolei rekord wejść należy do Jerzego Siłucha, który KGP zdobył aż 20 razy.

Tak, nie określono od której strony należy wejść na szczyt. Liczy się efekt końcowy. Jeśli na samą myśl o łańcuchach na szlaku dostajesz białej gorączki, nic się nie martw. Wejście na Rysy od słowackiej strony jest dużo prostsze i również akceptowalne.

To zależy od wielu czynników. Między innymi od doświadczenia piechura, pory roku, rodzaju wybranego szlaku itd. Oprócz Rysów na pewno jako trudne wymieniłbym Babią Górę ze względu na zmienną pogodę, Śnieżkę ze względu na długie i kondycyjne podejście, Waligórę z powodu stromizny i Tarnicę z powodu sporej liczby turystów.

Ponownie to zależy od kilku czynników, ale moim faworytem jest Skopiec w Górach Kaczawskich. Spokojne przejście w 2 strony zajmuje niecałą godzinę, a do pokonania mamy ~ 2,5 km z sumą przewyższeń ~100 m. Dobrze wspominam również Wysoką Kopę w Górach Izerskich, która jest mało wybitnym szczytem. Wejście na Kowadło i Rudawiec w Górach Złotych i Bialskich również nie powinno stanowić kłopotu. Pamiętaj jednak, że nie zawsze niski szczyt = łatwy szczyt.

Książeczka Klubu Zdobywców Korony Gór Polski jest dostępna tylko dla członków Klubu. Istnieją także inne książeczki, na przykład Książeczka GOT PTTK, którą można nabyć w większości schronisk.

Oficjalną książeczkę Zdobywcy Korony Gór Polski można kupić na stronie internetowej Klubu. Wpisy na wszystkich stronach umożliwiają otrzymanie odznaki. Jeśli nie planujesz starać się o dołączenie do oficjalnego grona zdobywców, najpewniej wystarczy Ci zwykła książeczka GOT PTTK, którą można nabyć w większości schronisk górskich oraz oddziałach PTTK.

Zwykle pieczątki znajdują się w skrzyneczce na szczycie lub w schronisku blisko szczytu. W innych przypadkach o pieczątkę należy zapytać przy wejściu na szlak w Parku Narodowym (Bieszczady i Góry Świętokrzyskie) lub w pobliskim obiekcie turystycznym.

Jest to sprawa bardzo indywidualna i trudna do oszacowania. Podstawowym kosztem są opłaty za paliwo, parkingi, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu do Parków Narodowych, czy też bilety wstępów do okolicznych atrakcji turystycznych.

To zależy. Jeśli kolekcjonujesz szczyty dla własnej satysfakcji, sam dobrze wiesz, gdzie już byłeś, a gdzie przykładowo z powodu pogody nie udało się wejść i musisz podejść do tematu jeszcze raz. Natomiast, jeśli aspirujesz do otrzymania odznaki KGP, wszystkie szczyty należy potwierdzić wpisem w specjalnej książeczce.

Należy każde wejście udokumentować pieczęcią oraz zdjęciem, które następnie umieszcza się na odpowiedniej stronie w książeczce KGP. Następnie z tak przygotowaną książeczką należy pojawić się na spotkaniu z Lożą Zdobywców, nadającą godność Zdobywcy Korony Gór Polski.

To zależy którą? Są dwa rodzaje odznak: Odznaka Zdobywcy Korony Gór Polski i Odznaka Klubowa. By zdobyć tę pierwszą, należy wejść na 28 szczytów, potwierdzić wejścia w książeczce, przejść pozytywnie procedurę weryfikacyjną i dokonać wpłaty 37 zł na Insygnia Zdobywcy (legitymacja, dyplom oraz odznaka Zdobywcy). Następnie udać się na posiedzenie Loży Zdobywców i odebrać odznakę. Odznaka Klubowa jest opcjonalna i kosztuje 15 zł. Można zakupić ją przy okazji wstępowania do Klubu Zdobywców KGP razem z książeczką.

Nie, członkostwo w Klubie Zdobywców KGP jest opcjonalne i nieobowiązkowe, chociaż wiąże się z benefitami, takimi jak Karta Klubowa (koszt 25 zł), która uprawnia do otrzymania 30% zniżki w rekomendowanych obiektach. Również książeczka KGP jest przeznaczona wyłącznie dla członków Klubu. Poza tym po zdobyciu wszystkich szczytów można ubiegać się o dołączenie do oficjalnego grona Zdobywców KGP. Jeśli Koronę Gór Polski traktujesz jako przygodę, a odznaka nie jest Twoim celem, nie musisz wstępować do Klubu.

Przez stronę internetową Klubu: https://kgp.info.pl/

Podstawowa opłata wynosi 52 zł i składają się na nią: wpisowe (35 zł), specjalna książeczka KGP (5 zł), koszt wysyłki listem poleconych (12 zł). Opcjonalnie można zamówić także odznakę przynależności do Klubu (15 zł). Osobnym kosztem jest odznaka, dyplom i legitymacja Zdobywcy Korony Gór Polski, po skompletowaniu wszystkich szczytów i wynosi 37 zł. Karta Klubowa kosztuje 25 zł dla pierwszej osoby, dla osób krewnych 2,5 zł i uprawnia do skorzystania z 30% zniżek w obiektach rekomendowanych.

Podsumowanie

Korona Gór Polski jest dobrym pomysłem na aktywny wyjazd, zarówno jednodniowy, jak i weekendowy. W zależności od tego, który szczyt wybierzesz poza samym chodzeniem po górach i górkach, śmiało możesz zaplanować inne atrakcje dostępne w okolicy. KGP jest zatem odpowiedzią na pytanie “Gdzie jedziemy jutro, bo ma być ładna pogoda?” Projekt, który pozwala odkryć mniej znane regiony południowej Polski zwykle rozpisany jest na lata. Początkowo traktowałem go w ramach ciekawostki i lekkiej odskoczni od popularnych szlaków, ale z czasem coraz częściej podczas omawiania weekendowych planów przebijała się myśl o dokończeniu KGP. Ostatnie miesiące to już pełne skupienie, by jeszcze w tym samym sezonie móc powiedzieć, że zdobyłem Koronę Gór Polski. Tak też się stało, symbolicznie na Rysach, najwyższym szczycie w Polsce. Czy było warto? Jeszcze jak! I Ciebie zachęcam do spróbowania swoich sił.

Radziejowa Beskid Sądecki Korona Gór Polski

Radziejowa w Beskidzie Sądeckim to kolejny szczyt do Korony Gór Polski. Najkrótszy szlak prowadzi z Przełęczy Obidza. W artykule FAQ, opisy szlaków, mapa, info o wieży widokowej na Radziejowej.

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments