Kompas

Jak zostać podróżnikiem?

Ironicznie o różnicach w podróżowaniu

Niezależnie od tego, jakim przedstawicielem turystyki jesteś, czy jest w Tobie pierwiastek podróżnika i  wczasowicza jednocześnie, czy lubisz spędzać czas na łonie natury, czy też w wielkich aglomeracjach, to o niczym nie świadczy. Ironiczny wydźwięk pytania: jak zostać podróżnikiem, zwraca uwagę na bezsensowność podziału.

 

Podobno turysta to człowiek, który nie pamięta gdzie był wczoraj, a podróżnik to człowiek, który nie wie gdzie będzie jutro. Zatem jak zostać podróżnikiem? Istnieje kilka bezwzględnych zasad, którymi należy się kierować.

Potrójna Beskid Mały

Pakowanie

Po pierwsze turystom o wiele łatwiej przygotować się do wyjazdu. Ogromna walizka na kółkach, która jest w stanie pomieścić wszystkie niepotrzebne przedmioty to spory luksus, na który nie mogą pozwolić sobie podróżnicy z prawdziwego zdarzenia. W końcu do plecaka może zmieścić się co najwyżej namiot, śpiwór, para spodni, dwie koszulki, konserwa, pasta i szczoteczka do zębów.

Ubranie

Poznasz turystę po ubiorze jego. Hawajska koszula, słomkowy kapelusz, nierzadko skarpety do sandałów, to nieodłączne elementy, które towarzyszą im na każdym kroku. Backpacker zwykle tę samą koszulkę nosi kilka dni z rzędu, a jego przetarte buty świadczą o przebytej drodze. Poplamione spodenki to także żaden powód do rozpaczy.

Nocleg

Dla prawdziwych backpackerów spanie na dziko nad jeziorem to nic dziwnego. Rozłożenie namiotu, czy też powieszenie hamaka zwykle zajmuje kilka minut, a radość z obcowania z naturą jest bezcenna. Dopuszczalny jest także nocleg w schroniskach, ale tylko w przypadku Parków Narodowych i innych obszarów chronionych. Pensjonaty, hotele i wygodne łóżka są zarezerwowane dla drugiej grupy.

Przemieszczanie się

Rozróżnienie tych dwóch grup jest bardzo proste. Turysta porusza się pieszo, a podróżnik na nogach. Dla pierwszego każda wyprawa to niezobowiązujący spacer, miłe chwile spędzone na świeżym powietrzu. Dla drugiego często jest to wyzwanie i początek niezwykłej przygody. Jeśli jednak pokonanie dystansu z punktu A do punktu B zajmuje więcej niż kilkanaście minut lub w drugim przypadku kilka godzin, trzeba zmienić środek transportu. Prawdopodobnie jest to jedyny czas, kiedy drogi podróżnika i turysty mogą się przeciąć. Wczasowicz przemieszcza się samochodem lub wynajętym autokarem. Człowiek z plecakiem natomiast, korzysta z autostopu, rzadziej z komunikacji miejskiej. W ogóle, by zostać podróżnikiem z krwi i kości powinieneś porzucić wygodę w podróży i skupić się raczej na doświadczaniu opadów deszczu i ciągłej tułaczce.

Zdjęcia

Tutaj łatwo można się pomylić, dlatego trzeba bardzo uważać. Turyści zwykle wykonują zdjęcia za pomocą kijka do selfie, natomiast podróżnicy używają statywu. Jak zatem można wpaść w pułapkę? Czasem zdarza się, że jedni stosują metody drugich, wtedy nietrudno o złą ocenę. Na szczęście jest coś, co pozwala odróżnić te dwie grupy. Podróżnicy w przeciwieństwie do turystów nie robią zdjęć, oni kolekcjonują wspomnienia.

Aktywność

Jeśli chcesz zostać podróżnikiem i lubisz plażować, musisz zastanowić się nad swoim postępowaniem. Odpoczywać możesz jedynie po długiej wędrówce w górach, a nie po wyjściu z hotelu na plażę. Poza tym podróż powinna dostarczyć zmęczenia fizycznego oraz odpoczynku  psychicznego.

Powrót z wyprawy

Pierwsze oznaki podziału widoczne są już w sposobie opowiadania. Turyści jeżdżą na wycieczki, a podróżnicy odbywają podróże. Poza tym ci pierwsi zwykle trzymają swoje zdjęcia na komputerze i jedyne czym się chwalą, to wakacyjną opalenizną. Ci drudzy prowadzą blogi, spotkania podróżnicze, uczestniczą w festiwalach, a ich opowieści nie mają końca.

Jak zostać podróżnikiem?

Chyba każdy z nas uprawiał jakiś rodzaj turystyki: turystykę bliższą, dalszą, wymagającą lepszego przygotowania, konkretnych umiejętności, turystykę wymagającą pieniędzy na koncie lub wyłącznie uśmiechu na ustach. Podstawowymi różnicami są jednak cel i sposób podróży. Mogą one zarówno łączyć ludzi, ale też ich podzielić. 

Jeszcze jakiś czas temu pojęcie turysty i podróżnika traktowane było jako synonim. Dziś niektórzy podróżnicy przez większe i mniejsze ‘P’ oburzają się na zrównywanie ich z klientami all-inclusive, którzy cały swój urlop spędzają w hotelu. Nie podoba im się też przyporządkowanie do tej kategorii azjatyckich przyjezdnych, którzy słyną z tego, że wszystkiemu robią zdjęcia i generalnie jest ich dużo. Istnieje jednak wspólny mianownik, który łączy dwie grupy turystów i podróżników. To szeroko rozumiana turystyka.


Tak naprawdę większość z nas znajduje się przecież gdzieś pomiędzy i łączy w sobie kilka cech. Wszystko tak naprawdę zależy od stanu umysłu i ilości wolnego czasu. Nie jest to jednak zależne od zasobności portfela, bo każdy przeżywa podróż na swój sposób. Jedni atrakcje podziwiają głównie zza szyby, poruszając się po wyznaczonych szlakach, inni odkrywają i zaspokajają swoją ciekawość poprzez obcowanie z kulturą, rozmowę z miejscowymi i próbowaniem lokalnych potraw. To od nas zależy w jaki sposób chcemy doświadczyć danego miejsca i nie możemy oceniać, czy jesteśmy w tym lepsi od innych.

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments