Kompas

Jak podróżować i nie zrujnować studenckiego budżetu?

Dla wielu oczywiste oczywistości

Od 21 grudnia 2007 roku Polska należy do strefy Schengen. Właśnie wtedy otworzyły się przed nami bramy do Europy bez granic. Od tamtej pory możemy odwiedzać stolice państw bez większych kłopotów i odwiedzać większość zakamarków naszego kontynentu bez kontroli paszportowych. Jakie są sposoby na budżetowe wyprawy, które nie zrujnują budżetu studenckiego? Jak w prosty sposób zaoszczędzić w podróży bez ograniczania wygód do minimum? Dla zaznajomionych w temacie, nie będą to informacje odkrywcze, ani zupełnie nowe. Wpis przyda się raczej osobom, które do tej pory nie znały pojęć citybreak, czy couchsurfing. Jak zatem podróżować i nie zrujnować studenckiego budżetu?

Drogowskaz

Przemieszczanie się

Nie jest tajemnicą, że transport jest lwią częścią wydatków w podróży. A gdyby tak znacznie obniżyć koszty przemieszczania się lub nawet zredukować je do zera? Pierwszą myślą jest oczywiście autostop. Zwykle wydłuża czas przejazdu, ale za to jest darmowy i może dostarczyć niesamowitych wrażeń. A co jeśli nie mamy całego dnia? Tu z pomocą przychodzą nam kursujące linie autobusowe, które w swojej ofercie mają naprawdę tanie propozycje. Dla przykładu FlixBus oferuje podróż już od 1 zł! Innym sposobem jest polowanie na tanie loty. Dzięki liniom lotniczym, takim jak Ryanair, czy Wizzair, możemy dolecieć do Bergamo, czy Londynu już poniżej 100 zł. Wystarczy odpowiednio wcześnie wybrać dogodny termin i porównać ceny lotów, na przykład na stronie Kayak.pl lub Skyscanner.pl

Ludzie

Zwiększając liczbę uczestników podróży możemy znacznie zmniejszyć koszty wypraw. Przecież pokoje pięcioosobowe w przeliczeniu na osobę są dużo tańsze niż te dwuosobowe. Podział opłat za paliwo, podział opłaty za parkowanie w przypadku jazdy samochodem, wspólne zakupy jedzenia w markecie, tańsze bilety wstępu, to wszystko znacznie obniża wydatki w podróży.

Kompas

Jedzenie

Wyruszając na weekend za granicę warto wziąć ze sobą zapasy jedzenia z Polski. Suchy prowiant, konserwy i wszelka inna długoterminowa żywność w krajach, w których walutą jest euro pozwala zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych. Jeśli skończą nam się nasze zapasy, dobrym wyborem jest stołowanie się w miejscach oddalonych od centrum. Jeśli gdzieś na uboczu postrzegamy knajpkę, w której przebywają lokalni mieszkańcy i jest ich sporo, prawdopodobnie świadczy to o trzech rzeczach: dania są dobre, są tanie oraz są takie, jakie jadają miejscowi, co dla wielu jest dużym plusem.

Lupa

Nocleg

Drugą kategorią, która pochłania najwięcej pieniędzy jest kwestia miejsca nocnego wypoczynku. Jeśli tak jak teraz panuje zima, spanie w namiocie, zawiniętym w śpiwór raczej nie jest najlepszą opcją. Dlatego warto odwiedzić trzy strony internetowe i przy okazji skorzystać z kodów rabatowych, dzięki którym my oraz osoba polecająca otrzymujemy pieniądze na kolejne noclegi.

 

  • Couchsurfing.com – czyli dosłownie surfowanie po kanapach. Ludzie udostępniają swoje pokoje, a czasem całe domy innym za darmo. Jest to jednak transakcja wiązana. Właściciel zwykle wymaga od nas tylko dotrzymania mu towarzystwa. Dobrym zwyczajem jest przywiezienie ze sobą jakiegoś podarunku. Za granicą szczególnie sprawdza się Ptasie Mleczko lub alkohol. Nie wystarczy jednak tylko posiedzieć, napić się i iść w miasto. Po powrocie należy przenocować innych, zwłaszcza zaprosić tych, których sami odwiedziliśmy.

 

  • Booking.com – poszukiwanie tanich noclegów, hosteli, w zależności od ilości osób.
  • Airbnb.com – popularna wyszukiwarka prywatnych miejsc do spania, sprawdza się szczególnie w miastach. Kod rabatowy od autora na 65$ zwrotu na pierwszą podróż: www.airbnb.pl/c/karolr400 (promocje zmieniają się).
Drogowskaz

Zwiedzanie

Zaoszczędzić można też na zwiedzaniu. Jak? Bardzo prosto. Muzea, galerie i inne ciekawe miejsca nieraz oferują darmowe wejście w poszczególne dni tygodnia, zwykle między niedzielą, a czwartkiem. Przykładowo we wtorki bezpłatne wejście obowiązuje do podziemi krakowskiego rynku. Wystarczy zerknąć przed wyjazdem w Internet, odwiedzić główną stronę atrakcji, poszukać na forach, czy przypadkiem możemy skorzystać ze zniżek lub darmowego zwiedzania. W Polsce bardzo popularne są Noc Muzeów oraz Dzień Drzwi Otwartych Muzeów, odbywająca się w kolejno w maju i listopadzie.

Plan podróży

Coś, co często jest pomijane lub tworzone w pośpiechu. Dobry plan pozwala zaoszczędzić na bezsensownych dojazdach, przesiadkach, niepotrzebnych atrakcjach i wielu innych zdarzeniach, które tylko generują dodatkowe koszty. Warto przed podróżą przysiąść i z pomocą przewodników i Internetu wybrać optymalną trasę wyprawy, dobrać odpowiedni środek transportu, czy też zaplanować noclegi. To kosztuje tylko czas, a pozwala nie zrujnować naszego portfela.

 

Osobiście z pomocą Map Google znajduję miejsca, które chcę odwiedzić i przeglądam opinie innych użytkowników. Nie rzadko ręcznie przeglądam Mapy w poszukiwaniu ciekawych atrakcji w nowej okolicy. Zapisuję je na listę miejsc do odwiedzenia w aplikacji, tworząc w ten sposób swoisty plan podróży w nowym miejscu.

Kompas

Studencki budżet

Budżet studencki to bardzo złożona sprawa, a operowanie nim w nieumiejętny sposób często prowadzi do jego degradacji. Obniżenie kosztów wyjazdowych do niezbędnego minimum z pewnością przyczyni się do poprawy stanu portfela. Z drugiej strony warto zachować zdrowy balans między udogodnieniami w podróży, a środkami, które na nie przeznaczamy i nie liczyć każdego grosza. W końcu pojęcie biedaturystyki nie wzięło się znikąd, złaszcza w czasach, gdy masowe podróżowanie dla jednych może być szansą, a dla innych zagrożeniem. 

Rysy korona gór polski

Siemanko! Ja jestem Karol, a Ty właśnie odwiedzasz moje miejsce w sieci. Znajdziesz tu informacje ze świata (mojego), kilka opinii i trochę faktów, o tym gdzie bywam i co odwiedzam. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij tutaj.

Jeśli masz chwilę, zerknij tu:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments