Twój pierwszy wyjazd do USA – najważniejsze informacje – cz. 2!

Opis przygody w Stanach warto zacząć od przybliżenia faktów, które są bardzo pomocne w odkrywaniu USA. Przed wyjazdem zrobiłem małe rozeznanie jeśli chodzi o strukturę Stanów Zjednoczonych i po konfrontacji z rzeczywistością mam zamiar się nią podzielić. Nie należy traktować tego wpisu jako przewodnika, a jedynie zbiór przydatnych informacji. Zapraszam do części 2!

Gniazdka

Rozpakowując swoje walizki w hotelowym pokoju warto wiedzieć, że napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V. Dlatego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w przejściówki, a przynajmniej jedną, do której podepniemy listwę, ponieważ europejskie wtyczki nie pasują do gniazdek amerykańskich. Jeśli nasze urządzenia działają tylko w napięciu ~ 220V, należy kupić także konwertor napięcia.

Ceny

Udając się na pierwsze amerykańskie zakupy do pobliskiego marketu, warto już wcześniej rozeznać się w cenach. Dane, które zebrałem pochodzą z września 2017. Generalnie, co nie jest zaskoczeniem, w Stanach jest drożej niż w Polsce. Gdzieś przeczytałem, że dla Amerykanina 1200 dolarów to nie jest jak dla Polaka 1200 zł, tylko 2400 zł i zdaje się to być prawdą. Na większość przykładów warto brać poprawkę na ceny sezonowe, bo jakby nie patrzeć, przełom sierpnia i września to jeszcze okres wzmożonych odwiedzin turystów. Poza tym bardzo ważna rzecz, o której co jakiś czas zapominałem i jakież było moje zdziwienie, kiedy musiałem wyjmować dodatkowy banknot: ceny w sklepach są bez podatku! Tak naprawdę dopiero podchodząc do kasy dowiadujemy się ile zapłacimy, tym bardziej, że podatek na różne artykuły różni się w zależności od stanu. Najtańsze sieciówki to oczywiście Walmart i Target. Kupimy tam praktycznie wszystkie potrzebne produkty, od bananów, poprzez rower, namiot, spodnie, telefon, aż po spray na komary.

Walmart

 

Nocleg

W hostelu na przedmieściach ceny wahają się od 20 do 40 $. W centrum większego miasta łóżko jest warte minimum 50 $. Campingi w zależności od standardu (mam tu na myśli toaletę z prysznicem lub bez) kosztują od 0 do 25 $ za samochód lub w miejscach, gdzie na pewno będzie komplet mieszkańców, nawet 25 $ za osobę, zwłaszcza w parkach narodowych, gdzie nie ma za bardzo innej możliwości nocowania, ponieważ nocleg na dziko jest zabroniony.

Benzyna

Cena galonu benzyny jest zależna tak naprawdę od stanu i ciężko o jakąś konkretną wartość. Najdroższe paliwo jest w Kalifornii i tam kosztuje około 3,29 $, w Nevadzie natomiast już około 2,79$ za galon. W Parkach Narodowych ceny rosną odpowiednio do odległości od innych, komercyjnych stacji. W Dolinie Śmierci na przykład galon benzyny kosztuje 4,50 $, ale tam akurat nie jest to nic dziwnego.

Jedzenie

– dwa kawałki pizzy + kubek napoju ~ 6 $

– klasyczny burger z wołowiną ~ 9 $

– burger w sieciówce takiej jak Burger King ~ 4 $

– obiad w restauracji ~ 10 – 20 $

– obiad w chińskiej knajpie ~ 6 – 15 $

– filet z kurczaka ~ 7 $

– chleb ~ 3 $

– jajka 10 sztuk ~ 2 $

– mleko 1l ~ 2 $

– galon wody 3,89l ~ 1 – 2 $

– napój gazowany 2l ~ 1 – 2 $

– piwo 0,5l ~ 2 $

– chipsy ~ 3 – 4 $

– prysznic ~ 3 $

– pranie ~ 3 $

Pieniądze

Wypłacanie pieniędzy w Stanach jest proste, a natrafić na bankomat to żaden kłopot. W prawie wszystkich miejscach można płacić kartą, ale no właśnie, prawie. Dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie gotówkę. Poza tym warto zaopatrzyć się w 25 centówki (quarters), którymi najczęściej płaci się w parkometrze, czy też kupując bilety na metro lub nawet płacąc za prysznic i pranie na campingu. Jeśli planujecie pobyć w USA dłużej, warto wyrobić sobie amerykańską kartę, przez co zaoszczędzimy na przewalutowaniu. Najczęściej Polacy korzystają z usług Bank of America lub banku Citi. Coś niezbyt popularnego w Polsce, czyli czeki, można spieniężyć na przykład w Walmarcie po potrąceniu 3 $ za usługę.

Znalezione obrazy dla zapytania dolar

 

Telefon

Z zasięgiem bywa różnie. Nawet po wykupieniu starteru z amerykańskiego AT&T występował problem z zasięgiem, nie wspominając o korzystaniu z mobilnego internetu. Działo się to na terenach niekoniecznie odludnych, bo w miastach problemu z łącznością nie ma. Jednak jeśli nie komórka, to jest jeszcze w sytuacjach kryzysowych zwykła budka z telefonem, których jest mnóstwo: na stacjach benzynowych, postojach, zjazdach z autostrady, centrach handlowych. Najczęściej wystarczy tylko zaopatrzyć się w garść ćwierćdolarówek lub kupić kartę z PINem.

Można kupić kartę pre-paid w T-mobile za 45$ za nielimitowane połączenia i smsy oraz internet 4gb LTE, do tego opcja nielimitowanych połączeń i smsów na polskie numery za 15 $. Generalnie z kartą nie powinno być problemu, ale niektóre telefony nie obsługują amerykańskiego pasma przesyłu internetu i należy sprawdzić przed wyjazdem, czy nie będziemy mieli z tym problemu. Jeśli nie chcemy ryzykować, istnieje także opcja zakupienia na miejscu telefonu pre-paid z kartą na rozmowy oraz pakietem internetu. To bardzo często najlepsza opcja na kilkutygodniowy pobyt w Stanach. Najczęściej taki pakiet można zakupić na przykład w Walmarcie.

Wi-Fi

Darmowe Wi-Fi nie jest takiej jakości jak w Polsce. Można na nie natrafić głównie przy okazji McDonalds, KFC, czy innych fastfoodów, chociaż w większości jakość w moim mniemaniu jest wątpliwa. Może w moim przypadku było to spowodowane działaniem amerykańskiego internetu na innych częstotliwościach. Aby połączyć się z tym dostępnym na dworcach, czy w parkach czasami musiałem się nieźle nachodzić. Jeśli już się połączyłem, to o ile korzystanie z Messengera odbywało się bez przeszkód, o tyle czasami załadowanie Facebooka przekraczało granice mojej cierpliwości.

 

Znalezione obrazy dla zapytania wifi usa

 

Alkohol, papierosy, marihuana i hazard

O ile kwestia alkoholu dotyczy całego kraju, o tyle w przypadku pozostałych nałogów normy sprzedaży mogą różnić się w zależności od stanu. W USA spożywanie alkoholu oraz jego zakup są dozwolone od 21 roku życia. Bardzo często podczas kupna legitymowani są nie tylko kupujący, ale wszyscy będący razem z nim. Do 21 roku życia najczęściej nie można w ogóle przebywać na przykład w barach, w których sprzedawany jest alkohol. Na tabliczkach drogowych można spotkać informację o bezzwłocznym wykonaniu połączenia alarmowego 911 w przypadku, kiedy podejrzewamy, że kierowca samochodu jest pijany. Do 21 roku życia nie można w samochodzie w ogóle przewozić produktów alkoholowych.

Wyroby tytoniowe natomiast sprzedaje się od 18 roku życia. W Ameryce jest stosunkowo dużo mniej palaczy niż w Polsce, dlatego nie dziwi fakt, że w miejscach publicznych takich jak parki, przystanki autobusowe, z reguły restauracje, czy taksówki palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.

W kilku stanach, tj. Waszyngtonie, Dystrykcie Kolumbii, Alasce, w Kolorado, Oregonie, a także Kalifornii, Nevadzie, Massachusetts i w Maine, można po ukończeniu 21 roku życia legalnie palić marihuanę, ale dozwolone ilości posiadania i uprawniania różnią się w zależności od stanu.

Do 21 roku życia nie można także uprawiać hazardu, a przebywanie w kasynach jest nielegalne. Mekką hazardzistów jest oczywiście Las Vegas.

Las Vegas Kasyno

 

Inne przydatne informacje

– W razie niebezpieczeństwa należy zadzwonić na numer 911. Jest to odpowiednik europejskiego 112.

– Daty zapisujemy w systemie MM/DD/RRRR.

– Ceny w sklepach są podawane bez podatku.

– Na południu drugim nieoficjalnym językiem jest język hiszpański.

– 4 lipca obchodzi się Dzień Niepodległości USA.

– Najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi są baseball, football amerykański i koszykówka.

To chyba najważniejsze informacje z części drugiej, ostatniej, jakich sam potrzebowałem wylatując do USA. Mam nadzieję, że przydadzą się także Tobie. Jeśli masz jakieś ciekawe informacje, których tu nie zawarłem lub ważne aktualizacje, daj znać w komentarzu! Poza tym napisz, co planujesz zobaczyć lub które miejsca już odwiedziłeś podczas swojej podróży po USA!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *